1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gezi’de 7'si Yabancı Uyruklu 255 Kişiye Dava
Gezi’de 7'si Yabancı Uyruklu 255 Kişiye Dava

Gezi’de 7'si Yabancı Uyruklu 255 Kişiye Dava

Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 7'si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında dava açıldı.

A+A-

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 7'si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında, ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet'', ''görevi yaptırmamak için direnme'', kamu malına zarar verme'' ve ''ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme'' gibi suçlardan dava açıldı. Ayrıca TMK'nın 10. maddesiyle yetkili savcılık tarafından da 6 ayrı soruşturmanın sürdüğü ifade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada, Gezi Parklı olaylarıyla ilgili kapsamlı  bir soruşturma sonucu 7'si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında, ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet'', "görevi yaptırmamak için direnme'', ''kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret'', ''kamu görevini usulsüz olarak üstlenme'', ''özel kıyafetleri usulsüz olarak kullanma'', ''kamu malına zarar verme'', ''ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme'' ve ''suçluyu kayırma'' suçlarından dolayı kamu davasının açıldığı bildirildi. 

Kimlikleri belirlenemeyenler hakkında soruşturma devam ediyor

Sanıklara bu suçlardan bir veya bir kaçının isnat edildiği ve İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesine tevzi edildiği kaydedilen açıklamada, bu soruşturmada 10 şüpheli hakkında yeterli delil bulunmadığı, fiilin suç teşkil etmediği ve benzeri gerekçelerle kovuşturmaya ver olmadığına dair karar verildiği ifade edildi.

Açıklamada, 249 kişinin şikayeti ve mağduriyeti çerçevesinde yine benzer suçlardan sayıları ve kimlikleri tam olarak belirlenmeyen kişiler hakkında soruşturmaya devam edildiği bildirilerek, bu kişilerin tespit edilmesi için kolluk görevlerine talimat verildiği kaydedildi.

TMK 10. maddeyle görevli savcılıkta, 6 ayrı soruşturma sürüyor

Ayrıca Gezi parkı olaylarıyla ilgili bugüne kadar 40 ayrı iddianame ile 308 şüpheli hakkında kamu davasının açıldığı ve 36 ayrı soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terörle Mücadele Kanunu Soruşturma Bürosunda, ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme'', ''silahlı terör örgütüne üye olma'', ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet'' suçlarından 6 ayrı soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, bu soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla beraber başladığı, başka yer ve zamanlardaki fiilleri de kapsadığı belirtildi. (AA)

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum