1. HABERLER

  2. HABER

  3. Geziciler Atatürk Posterleriyle Diyarbakır’a Taşınacak
Geziciler Atatürk Posterleriyle Diyarbakır’a Taşınacak

Geziciler Atatürk Posterleriyle Diyarbakır’a Taşınacak

Bayık'ın "Atatürk ve Öcalan bayraklarının birlikte taşınması görüntülerinden daha iyi bir gelişme olamaz." açıklaması Gezicileri harekete geçildi.

A+A-

Gezi Parkı eylemcileri, PKK’nın Kandil’deki lideri Cemil Bayık’ın geçen hafta “Eylemlere destek vermemek yanlıştı.” sözlerinin ardından harekete geçti. İsteyen eylemciler, İstanbul’dan Diyarbakır’a ücretsiz olarak götürülecek ve burada BDP tabanıyla görüşmeler yapılacak. Etkinlikle, eylemlerin Güneydoğu’ya yayılması amaçlanıyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük şehirlerde taban bulmaya çalışan Gezi Parkı eylemcileri, çözüm süreci sebebiyle sakin günler yaşayan Güneydoğu'yu yeniden hareketlendirmek için faaliyetlere başladı. 

Zaman gazetesinin haberine göre, kendilerine ‘Tanışıyoruz İnisiyatifi' adını veren bir grup, 4 günlük Diyarbakır gezisi düzenleyecek. Geziye katılmak isteyenlerin masrafları da bu inisiyatif tarafından karşılanacak. 19 Eylül Perşembe akşamı İstanbul Kadıköy'den otobüslerle yola çıkacak eylemciler, cuma günü tutuklu aileleri ve kayıp yakınlarıyla, cumartesi günü kadın, gençlik ve LGBT örgütleriyle görüşecek. Ayrıca ‘Toplumsal mücadeleler nasıl ortaklaşır?' konulu bir forum düzenlenecek. Pazar günü ise bazı örgütlerle ‘Kürt siyasi hareketinin tarihi ve Kürt siyasetinin gündemleri' konulu görüşmeler yapacak.

Diyarbakır gezisine katılmak isteyenlere yönelik ‘Amed Gezisi' başlığıyla yapılan duyuruda, “2013 Haziran ayı itibarıyla Gezi Parkı direnişi ile başlamış olan eylemlerin ardından ülke içerisinde tüm fikirlerin ve temennilerin özgürce tartışıldığı forumlar kuruldu. Bu forumlarda bireysel ve toplumsal haklar ve özgürlüklere dair ileriye dönük adımlar atıldı, atılmaya devam ediliyor. Bu adımlardan birisi de biz forum katılımcılarının bağımsız, aşağıdan bir girişim olarak, merhaba-merhaba'yı biraz merhaba-merxeba yapabilelim diye kurmuş olduğu Tanışıyoruz İnisiyatifi'dir.” denildi.

Gezinin amacının Kürt halkının yakından tanınması olduğu belirtilen duyuruda, “Kürt halkıyla ilgili merak ettiklerimizi, kadınlar, gençler ve LGBT’lerle konuşmak, tanışmak için otelde ya da misafirhanelerde değil, halkın evlerinde kalıyor; kısa bir süre de olsa hayatlarına ortak oluyoruz. Birlikte İstanbul'daki gibi mahallelerimizde forumlar düzenliyor, görüşlerimizi paylaşıyoruz. Tanışıyor, birbirimize bir adım daha yaklaşıyoruz.” denildi.

PKK AÇIKLAMA YAPINCA EYLEMCİLER HAREKETE GEÇTİ

PKK liderlerinden Cemil Bayık, geçtiğimiz günlerde BBC'ye yaptığı açıklamada PKK sempatizanı Kürtlerin eylemlere katılmamasıyla ilgili özeleştiri yapmıştı. Bayık, “Eylemlere katılmama, tereddütler yaşama yanlıştır. Gezi Parkı eylemlerinde Atatürk ve Abdullah Öcalan bayraklarının birlikte taşınabilmesi görüntülerinden daha iyi bir gelişme olamaz. O iki resmin birlikte taşınması Türkiye toplumunda ulusalcı denen kesimin bile çözüme gelebildiğini, benimsediğini gösteriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

BDP lideri Selahattin Demirtaş da partisinin hükümeti gayrimeşru yollarla düşürmek isteyenlerle arasına mesafe koyduğunu açıklamıştı.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum