1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Gezi Sonrası Emniyet ve Yargıda Yaşananlar
Gezi Sonrası Emniyet ve Yargıda Yaşananlar

Gezi Sonrası Emniyet ve Yargıda Yaşananlar

Emniyet suçluları yakalayıp adalete teslim ettiklerini ama yargının görevini yapmadığını, yargı ise gelen kişilerle ilgili en ufak bir delil sunulmadığından yapacak bir şeyleri olmadığını söylüyor.

A+A-

M. Ziya Gökalp’ın analizi:

Gezi sonrası emniyet ve yargıda yaşananlar

Evet gezi olaylarında bazı kişilerin başörtülü insanlara fiili saldırıları oldu, camiler karargah haline getirildi , bazı CHP'li belediyeler buna lojistik destek verdi. Arabalar yakıldı, dükkânlar kundaklandı, sokaklar savaş alanına çevrilmeye çalışıldı.

Hükümeti hedef alan büyük bir kalkışma yaşandı.

Evet, tahrikleri yeterli bulmayan bazıları satırla sokağa fırlayarak korku saldı, hatta insanların canına kast edildi, sopayla öldürülenler oldu.

Bunların tamamı başlatılan eylemleri artırmaya yönelik provokatif olaylar olarak yaşandı.

Peki ya sonrası…

Yani bu olaylar yaşandıktan sonra veya yaşanırken emniyet, yargı, adalet ile ilgili kısmında ne yaşandı ve halen ne yaşanıyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin de farklı günlerde yüzlerce insan operasyonlarla gözaltına alındı. Suçlular adalete hesap verecek diye düşünürken bir gün sonra bakıyorsunuz tamamı serbest bırakılıyor.

Emniyet suçluları yakalayıp adalete teslim ettiklerini ama yargının görevini yapmadığını, yargı ise gelen kişilerle ilgili en ufak bir delil sunulmadığından yapacak bir şeyleri olmadığını söylüyor.

Diyelim ki öyle. Peki, Eskişehir'deki olayda sopayla öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan, pala ile sokağa fırlayan, silahla ateş eden ve kamera ile tespit edilen olaylar için ne demeli.

Ya kanunlar değişti, biz bunların suç olmaktan çıktığını bilmiyoruz, ya da emniyet ve yargıda bir sorun var.

İster istemez insanın aklına olmayacak şeyler geliyor. Adeta bir yandan gerçek suçluların aramızda dolaşması, diğer yandan gereksiz gözaltına almalar ile yeni kızgın bir kitlenin oluşturulması sağlanıyor ki beklenen ne ise daha büyük bir destek ile ortam oluşsun isteniyor.

Daha önce araba kundaklayan maskeli insanları birkaç gün içinde elinde mobese görüntüleri ile savcı karşısına çıkaran emniyetin, şimdi bunu neden yapmadığı sorusunun cevabını vermek ne kadar zor ise kamara kaydı ile suçu sabit insanların bırakılmasını anlamakta zor.

Toplumun vicdanını diri tutarak olayların daha dolu bir alt yapı ile daha hızla başlamasını mı istiyoruz?

Gerçekten neler olup bitiyor?

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT

1 Yorum