1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gezi Parkı Eylemlerine Yeni İddianame
Gezi Parkı Eylemlerine Yeni İddianame

Gezi Parkı Eylemlerine Yeni İddianame

Gezi Parkı olayları çerçevesinde Taksim'de yasalara aykırı olarak gösteri yaptıkları iddiasıyla 39 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

A+A-

Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin 16 Haziran'da Divan Oteli çevresi ağırlıklı olmak üzere Taksim'de yasa dışı gösteri yaptıkları iddiasıyla 39 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Savcı, şüphelilerin 11 yıla kadar hapsini istedi.

Gezi Parkı'nda 27 Mayıs'ta park duvarının yıkılması, 5 ağacın sökülmesi ile başlayan eylemlere ilişkin bir iddianamenin daha yazımı tamamlandı. 16 Haziran'da özellikle Divan Oteli çevresi ağırlıklı olmak üzere Taksim bölgesinde yaşanan eylemlere ilişkin gözaltına alınan 168 şüpheliyle ilgili soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada şüphelilerden 39'u hakkında 'Toplu gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek', 'Kamu görevlisinin görevine yapmasını engellemek' ve 'Kamu malına zarar vermek' suçlamasıyla ilgili iddianame hazırlandı.

Soruşturma savcısı tarafından başsavcılığa onay için sunulan iddianamede şüphelilerin bu suçlardan 11 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi. Ayrıca soruşturma kapsamında isimleri geçen 129 şüpheli hakkında ise suçlanmalarına yeterli delil bulunmaması nedeniyle takipsizlik kararı verildi.

 

HABERE YORUM KAT