1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay'dan Akreditasyon Adımı
Genelkurmaydan Akreditasyon Adımı

Genelkurmay'dan Akreditasyon Adımı

Genelkurmay Başkanlığı bir adım daha attı; bazı basın organlarına Genelkurmay faaliyetlerini izleme yasağını kaldırdı.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı  “akreditasyon” uygulamasını en yoğun olarak 28 Şubat döneminde uygulamıştı. 

Uygulama zaman içinde yumuşatılsa da, hala bazı basın yayın organlarına Genelkurmay faaliyetlerini izleme yasağı sürdürülüyordu. 

Hürriyet’te yer alan habere göre yasak, yarın resmen kaldırılıyor.

Genelkurmay, akreditasyon konusundaki ilk adımı yarın Konya’da yapılacak Anadolu Kartalı Tatbikatı ile atacak.

Konya’daki tatbikata, daha önce akreditasyon uygulaması çerçevesinde Genelkurmay faaliyetlerini izleme izni verilmeyen Zaman Gazetesi, Bugün Gazetesi, Kanaltürk, STV, Cihan Haber Ajansı gibi yayın organları da davet edildi. 

Böylece Genelkurmay, 28 Şubat sürecinin en görünür uygulamalarından birini daha, Konya’da Hava Kuvvetleri’nin tatbikatında kaldırmış olacak. 

 

Yeni Akit ve Milli Gazete'nin davet edilip edilmediği konusunda ise henüz bir bilgi yok.

Daha önce, “akreditasyon uygulaması” gerekçe gösterilerek bazı yayın organları, sadece Ankara’da Generkurmay karargahındaki değil, TSK’nın yurtiçi ve yurtdışında (TSK’nın görev yaptığı Afganistan, Bosna uluslararası görevleri dahil) basına açık tüm faaliyetlerine alınmıyordu. Son olarak, Mart ayında Afganistan’ın başkenti Kabil’deki helikopter kazasında hayatını kaybeden 12 asker için Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törene, “akreditasyon” uygulaması gerekçe gösterilerek, pek çok basın yayın organı alınmamıştı.

Akreditasyon uygulamasının normalleşmesi ile, daha önce yasaklı olan pek çok basın yayın organı artık yurtiçi ya da yurtdışında Genelkurmay’ın basına açık faaliyetlerini izleyebilecek. 

HABERE YORUM KAT