1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay ve Çiçek Karşı Karşıya
Genelkurmay ve Çiçek Karşı Karşıya

Genelkurmay ve Çiçek Karşı Karşıya

Albay Çiçek’in kızı ve avukatı İrem Çiçek Genelkurmay’ın “Kara propaganda sitelerinin içeriğinden Çiçek sorumlu” dediği yazıya “Bu yazıdan babam değil Genelkurmay zarar görür” diye tepki gösterdi.

17 Haziran 2011 Cuma 07:45A+A-

Genelkurmay'dan, Ergenekon savcılığına Demokrasiye Müdahale Eylem Planı'nın altında ıslak imzası bulunan Ergenekon davası tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek'i zor durumda bırakacak 13 sayfalık yeni bir yazı geldi.

Genelkurmay'dan, Ergenekon savcılığına Demokrasiye Müdahale Eylem Planı'nın altında ıslak imzası bulunan Ergenekon davası tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek'i zor durumda bırakacak 13 sayfalık yeni bir yazı geldi. Genelkurmay, kara propaganda sitelerinin içeriğinden Albay Çiçek'in sorumlu olduğunu bildirdi. Çiçek, "herşeyi emir komuta zinciri içinde yaptım" derken kızı ve avukatı İrem Çiçek "Bu yazıdan babam değil Genelkurmay zarar görür" diye tepki gösterdi. Genelkurmay daha önce de Çiçek'i "İrtica Planı'nı general yapılmadığı için komutanlarından intikam almak için hazırlayıp sızdırdı" şeklinde suçlamıştı.

'Sorumlu o sitenin yöneticisidir'

'İnternet Andıcı' soruşturması Genelkurmay Başkanlığı'yla Ergenekon sanığı Çiçek'i karşı karşıya getirdi. Ergenekon Savcılığı, Başbakanlık, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı'na 'sitelerin nasıl, ne zaman ve kimlerce kurulduğunu' ve 'kimin yönettiğini' sordu. Genelkurmay 'kara propaganda' yapan 42 site hakkında gönderdiği cevap yazısında, sitelerin her birinden o görevde bulunan kişilerin sorumlu olduğunu, amacı dışında kullanılması durumunda sorumluluğun siteyi kullananlara ait olduğunu" bildirdi.

'Herşeyi emir komuta ile yaptım'

Genelkurmay'ın yazısı üzerine Çiçek de ifadeye çağrıldı. Çünkü Çiçek, kara propaganda sitelerinin yayında olduğu dönemde Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi 3. Şube Müdürüydü ve Daire Başkanı Tümgeneral Mustafa Bakıcı'ya vekalet ediyordu. Savcı Kansız tarafından ifadesi alınan Çiçek, Genelkurmay'ın aksine "Her şey emir komuta zincirinde yapıldı" dedi. Çiçek, Ergenekon davasında savunma yaparken de kendi sorumluluğundaki sitede kara değil beyaz propaganda yapıldığını iddia etmişti. Genelkurmay'ın mahkemeye gönderdiği yazıya Albay Çiçek'in kızı ve avukatı İrem Çiçek tepki gösterdi. Konuyla ilgili STAR'a konuşan İrem Çiçek, Genelkurmay'ın gönderdiği yazının babasını etkilemeyeceğini belirterek "Kamuoyunda Dursun Çiçek günah keçisi olarak seçilmiş. Genelkurmay'ın bu yazısı da kamuoyundaki algıyı destekliyor. Yazı babama değil Genelkurmay'a zarar verir" dedi.

'Madem illegal neden kapatılmadı?'

Çiçek'in sitelerden ikisinden sorumlu olduğunu anlatan İrem Çiçek "Babam 3. Bilgi Destek Şube'nin başındayken bu sitelerden sadece ikisinden sorumluydu. Diğer sitelerin babam ile ilgisi yok. Bu siteler beyaz propaganda amacıyla kurulmuştur ve o sitelere konan haberleri memurlar seçer. Bu haberleri denetleyenler arasında babam dışında birçok kişi vardır. Madem ki bu siteler illegal ise neden şu ana kadar kapatılmadı. Bunlar emir-komuta içinde kurulmuş internet siteleridir" diye konuştu. Öte yandan Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, "Bugün (dün) 'TSK faturayı Çiçek'e kesti' başlıklığıyla bir gazetede yer alan haberin gerek başlık gerekse içeriğinde gerçeği yansıtmayan hususlar bulunmaktadır'' denildi.

'Terfi edemediği için sızdırdı'

Genelkurmay'ın, Dursun Çiçek'i suçlayan İnternet Andıcı yazısı, İrtica İle Mücadele Eylem Planı ile ilgili yaşananları hatırlattı. Skandal planın ortaya çıkmasının ardından "Albay Çiçek böyle bir plan hazırlamadı", "belge değil kağıt parçası" şeklinde açıklamalar yapan Genelkurmay, ıslak imzalı orjinal plan ortaya çktıktan sonra Albay Çiçek'i ağır bir dille suçlamıştı. Genelkurmay Savcısı Yavuz Şentürk tarafından hazırlanan ve askeri mahkemece kabul edilen iddianamede Albay Çiçek "2007 yılı YAŞ toplantılarında amiralliğe terfi ettirilmediği için kırgınlık ve kızgınlık sonucu planı hazırlayıp, medyaya sızdırmakla" suçlanmıştı.

Talimat Genelkurmay'dan geldi

2. Ergenekon davasının tutuklu sanığı Hasan Ataman Yıldırım ''kara propaganda" amacıyla Genelkurmay bünyesinde kurulan internet sitteleriyle ilgili İnternet Andıcı soruşturması kapsamında dün Ergenekon Savcısı Cihan Kansız'a ifade verdi. Aynı soruşturma kapsamında önceki gün 'şüpheli' sıfatıyla ifade veren Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Korgeneral Mehmet Eröz ve Tümgeneral Mustafa Bakıcı'ya "internet sitelerini kurulması talimatını siz mi verdiniz?", "Soruşturma başladıktan sonra söz konusu internet sitelerinin silinmesi talimatını kimden aldınız", "sitelerin silinmesi için kimlere talimat verdiniz" soruları yöneltildiği öğrenildi.

Üç paşanın da bu sorulara "Bu sitelerle ilgili Milli Savunma Bakanlığı'nın yazısı dosyada var. Zaten bu sitelerle ilgili bakanlıktan verilmiş olan bir ödenek de var. Siteler talimat üzerine gerekli mercilerin bilgisi dahilinde kuruldu" cevabı verdiği belirtildi. Sitelerin yayından kaldırılmasıyla ilgili olarak da "TSK için de her şey emir-komuta zinciri içinde işler. Sitelerle ilgili yazılı talimat geldi. Bu talimatla arşivleme ve bazı silinme çalışması yapılması emredildi. Bu talimat da Genelkurmay arşivinde var" dedikleri ifade edildi.

STAR

HABERE YORUM KAT