1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay: Operasyonlarda 544 PKK’lı Öldürüldü
Genelkurmay: Operasyonlarda 544 PKK’lı Öldürüldü

Genelkurmay: Operasyonlarda 544 PKK’lı Öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, operasyonlarda Silopi'de 135, Cizre'de 308 ve Sur'da ise 101 olmak üzere toplam 544 PKK örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, 15 Aralık 2015'te Şırnak'ın Silopi, Cizre ve 19 Aralık 2015'te ise Diyarbakır'ın Sur ilçesinde tespit edilen PKK örgütü mensubu militanlara yönelik başlatılan operasyonların devam ettiği belirtildi.

Silopi'deki operasyonlarda bugüne kadar 135 örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği vurgulanarak, bu militanların önemli bir kısmının vatandaşların ihbarı sonucu kaçarken yakalandığı kaydedildi.

732 patlayıcı imha edildi

Açıklamada, operasyonlarda 732 el yapımı patlayıcının imha edildiği, 218 barikatın kaldırıldığı ve 31 hendeğin kapatıldığı belirtilerek, "Bölücü terör örgütünün eylem kabiliyeti sonlandırılmakla birlikte, geride kalan hendek ve barikatların ortadan kaldırılması, el yapımı patlayıcıların temizlenmesi ve vatandaşlarımızın güvenliğinin sağlanmasına yönelik arama ve temizleme faaliyetlerine devam edilmektedir. Bu faaliyetin icrası hayati önemi haiz olup, vatandaşlarımızın tehlikesiz bir ortamda huzur içinde yaşamalarına yöneliktir" ifadelerine yer verildi.

Cizre'deki operasyonlarda ilçenin yüzde 67'sindeki hendek ve barikatların kaldırıldığı, örgüt mensubu 308 militanın etkisiz hale getirildiği, bunlardan bir kısmının da vatandaşların ihbarı sonucu kaçarken yakalandığı vurgulanan açıklamada, operasyonlarda 429 el yapımı patlayıcının imha edildiği, 313 barikatın kaldırıldığı ve 37 hendeğin kapatıldığı belirtildi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden operasyonlarda ise ilçenin yüzde 71'inde hendek ve barikatların kaldırıldığı, 58 el yapımı patlayıcının imha edildiği, operasyonlarda örgüt mensubu 101 militanın etkisiz hale getirildiği, 59 el yapımı patlayıcının imha edildiği, 84 barikatın kaldırıldığı ve 6 hendeğin de kapatıldığı bilgisi aktarıldı.

HABERE YORUM KAT