1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay Başkanlığı: 'TSK Siyasete Çekilmek İsteniyor'
Genelkurmay Başkanlığı: 'TSK Siyasete Çekilmek İsteniyor'

Genelkurmay Başkanlığı: 'TSK Siyasete Çekilmek İsteniyor'

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye uçağının uluslararası hukuk çerçevesinde düşürüldüğünü ve Süleyman Şah türbesi dışında Suriye'de Türk askeri bulunmadığını vurguladı.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, yazılı bir açıklama yaptı. 10 maddelik yazılı açıklamada, 'son günlerde çeşitli olaylar öne sürülerek yerel seçim öncesinde TSK'nın siyasi konuların içinde çekilme gayretlerinin gözlendiği' vurgulandı. 

Açıklamada, "Birçok kereler açıkladığımız gibi, Türk Silahlı Kuvvetleri; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ordusudur. Desteğini, moralini, kaynağını Yüce Türk Milletinden ve şanlı tarihinden almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri; siyasi tartışmaların ve konuların dışında kalmayı, Devletimizin bekası, Yüce Milletimizin huzur ve güvenliği için gerekli olduğunu düşünmektedir." denildi. 

Genelkurmay, TSK'nın "demokratik, laik, sosyal hukuk devleti" ilkesine sadık duruşunu koruduğunu vurguladı. "Türk Silahlı Kuvvetlerinin değerli mensupları; görevlerinin bilincinde, sağduyulu, soğukkanlı ve her türlü tahrik ve günlük siyasi mülahazadan uzak olarak ülkemize ve Yüce Milletimize hizmete devam etmektedir. Güç ve kudretinden hiçbir şey kaybetmemiştir." ifadelerini kullandı. 

Açıklamada, pazar günü sınır ihlali gerekçesiyle düşürülen Suriye uçağı üzerinden medyada spekülatif haberler yer aldığı belirtildi. Ve şunlar söylendi: 

"Türk Silahlı Kuvvetleri konu ile ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kullanarak görevini başarıyla ifa etmiştir. Faaliyet, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak icra edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Süleyman Şah Saygı Karakolu hariç, Suriye topraklarında herhangi bir birliği bulunmamaktadır. Bu konularla ile ilgili gündeme çıkarılan haberler gerçek dışıdır."

(Genelkurmay)

HABERE YORUM KAT