1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay Apo’dan Yer ve Zaman İstedi
Genelkurmay Apo’dan Yer ve Zaman İstedi

Genelkurmay Apo’dan Yer ve Zaman İstedi

Genelkurmay Başkanlığı, PKK lideri Abdullah Öcalan ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili iddialar üzerine inceleme yaptığını açıkladı.

01 Şubat 2011 Salı 14:41A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, PKK lideri Abdullah Öcalan ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili iddialar üzerine inceleme yaptığını açıkladı. İnceleme sonunda herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmadığını belirten Genelkurmay, tarih, yer ve isim verilmesi halinde incelemenin derinleştirileceğini bildirdi.

Genelkurmay'dan dün yapılan açıklamada, son günlerde çeşitli basın-yayın organlarında yer alan ve "Avukatları Kandil'e askerî helikopter getirdi", "Apo'nun mektupları asker izniyle Kandil'e gitti", "Askerî helikopterlerle kampa gidip savaş kararı aldırdılar", "Şakar Kandil'e helikopterle gitti", "Genelkurmay temsilcisi beni karşıladı. 'Sana büyük işler düşüyor' dedi", "Askerden Öcalan'a: Birlikte çalışalım", "Öcalan: Asker bana 'savaşı tırmandırın' dedi" gibi birçok iddia içeren haber ve yorumların yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, "İncelemelerde herhangi bir bilgi ya da belgeye rastlanmamıştır. Tarih, yer ve isim verilmesi halinde inceleme derinleştirilecektir" dendi.

 

Haberler Öcalan kitabından

İddiaların büyük bölümü, Abdullah Öcalan'ın avukatlarının basın sözcüsü ve gazeteci Cengiz Kapmaz'ın yazdığı "Öcalan'ın İmralı günleri" kitabında Öcalan'ın ağzından anlatılıyor.

"Öcalan: Asker bana 'savaşı tırmandırın' dedi" başlıklı haber Taraf'ın 24 Ocak 2011 tarihli sayısında yer almıştı. Haberde şöyle deniyordu: "Öcalan 2000 yılında İmralı'da yaşadığı bir olayı şöyle anlattı: 'Sorgu için geldiler. Komutanlara devletin politikasını sordum. Devlet, bu düşük yoğunluklu savaşla sizi dikkate almaz, savaşı tırmandırın, daha ciddi bir savaş verin. O zaman dikkate alınırsınız' dediler."

 

İçeride fazla kalmazsın

"Genelkurmay temsilcisi beni karşıladı" başlıklı haberde ise Öcalan, devlet yetkilileriyle yaptığı 27 Ağustos 2002 tarihli görüşmeyi anlatıyor: "Genelkurmay temsilcisi beni karşıladı, 'Sana büyük işler düşüyor', 'Aflar falan gündeme gelebilir' dedi. 'Sizinkiler ne biçim savaşıyorlar, savaşmayı da bilmiyorlar onları engelle.' Ben de 'Bu konuda üstüme düşeni yaparım' dedim. Söylemleri mantıklı geliyordu. Dışarıdayken yapmayı düşündüklerime de denk düşüyordu. Genelkurmay temsilcisi başta 'kardeşlik' lafını kullandı. Olumlu buldum. Genelkurmay temsilcisi önemli biriydi. Bana 'Sen bile içerde uzun kalmazsın' demişti. 'Sorumlu devlet bir şeyler düşünüyor' dedim."

 

Helikopterle PKK kongresine

Genelkurmay'ın ayrıntılı bilgi istediği "Kandil'e askerî helikopter" haberi ise eski PKK'lı Nizamettin Taş'ın Habertürk gazetesini yaptığı açıklamalara dayanıyor. Habere göre Taş, Öcalan'ın avukatlarının 2004'te askerî helikopterle Kandil'e, PKK'nın kongresine götürüldüğünü iddia ediyordu.

(Taraf)

HABERE YORUM KAT