1. HABERLER

  2. HABER

  3. Genelkurmay Akredite Gazeteci Fişlemesi!
Genelkurmay Akredite Gazeteci Fişlemesi!

Genelkurmay Akredite Gazeteci Fişlemesi!

Genelkurmay Başkanlığı, akredite olacak gazetecileri belirlerken ya da akrediteleri iptal ederken kanunlara aykırı biçimde 'teknik takip'ten yararlanmış.

23 Mart 2011 Çarşamba 10:03A+A-

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı talebiyle hazırlanan, 'Gizli' ibareli, 11.04.2001 tarihli ve Yaşar Büyükanıt'a ait olduğu iddia edilen paraflı belgede; o dönemde Milliyet'te muhabirlik yapan Utku Çakırözer'in 'kontrol altına alınması' sonucu elde edilen bilgiler yer alıyor. 

"Konu: Utku Çakırözer" adını taşıyan belgede Çakırözer'in Mart-Nisan 2001'de yaptığı 4 telefon görüşmesine yer verilmiş. Dönemin Genelkurmay II. Başkanı Org. Büyükanıt'a sunulduğu sanılan 'Kişiye Özel' 'bilgi notu'nda Çakırözer'in Genelkurmay Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Albay Z.Ç.'yi aradığı belirtilmiş. Belgede Çakırözer'in Yarbay G.Ö.'den Eskişehir'deki NATO üssünün kapatılmasıyla 
ilgili bilgi istediği yazılı. 

Belgedeki bir notta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Binbaşı M.H'nin Çakırözer'i aradığı ve telesekreterine "Seninle bir konuda görüşmemiz lazım" dediği ifadesine yer verilmiş. 

Belgedeki 4. not ise Çakırözer'in Sabah Yayıncılık AŞ'den Necdet isimli şahısla telefon konuşmasıyla ilgili. 

Belgede 'kontrol altına alınması' istenen Çakırözer, halen Cumhuriyet'in Ankara Temsilcisi. Mustafa Balbay'ın tutuklanmasının ardından bu göreve gelen Çakırözer, haberin içeriğini duyunca "Şu an İstanbul'dayım. Hakkımdaki belgeyi görmek isterim" diyerek Radikal'e geldi. Belgeyi görünce hafifçe tebessüm eden Çakırözer, "1999'dan sonra 3 yıl savunma muhabirliği yaptım. 2 kez akreditem iptal edildi, hiçbir açıklama yapılmadı. Belki de iptalin bir gerekçesi bu belge" dedi. 

DİNLEMEDEKİ İSİMLER

O dönem Deniz Kuvvetleri'nde görev yapan Yarbay M.H., 1 ay önce 'Darbe planında Ankara bölgesi koordinatörü' olduğu iddiasıyla Balyoz davası kapsamında tutuklandı. Belgede bir diğer ilginç nokta Çakırözer'in diğer konuşmalarıyla ilgili detaylı bilgi verilirken Albay Z.Ç. ile ne konuştuğunun belirtilmemesi. Bunun nedeni şimdilik belirsiz. Konuyla ilgili görüş almak için Büyükanıt'a ulaşmaya çalıştık ancak kendisine ulaşamadık. 

"Demokratik hukuk devletine inanan biri olarak, yasadışı yöntemlerle belgeler oluşturulmasının her zaman karşısında oldum. Özel ve mesleki hayatımızın mahremiyetini ayaklar altına alan hukuk dışı dinleme ve takipler ile bunların basın yoluyla sızdırılması, ilgili kişi ya da kurumun baskı altına alınması için kullanılmaktadır. Kimden ve hangi dönemde gelirse gelsin bu uygulamalara karşı durmak gerekir. 

Söz konusu hukuk dışı belgeyi ne onaylamam ne de aktarılan bilgilerin tümünün gerçekliğini kabul etmem söz konusu. Milliyet'te 1999-2002 döneminde, görevim gereği bilgi alabileceğim askeri yetkililerle sayısız görüşme yapmış, bilgilerine başvurmuşumdur. 

NEDEN 10 YIL SONRA? 

O dönemde akreditasyonum, Genelkurmay Başkanlığı'nca nedenini bilemediğim biçimde 2 kez iptal edildi. Basın özgürlüğü açısından Genelkurmay'ın basın mensuplarına uyguladığı akreditasyon uygulamalarının her zaman karşısındayım. AKP iktidarı döneminde de, Başbakanlık tarafından, basın mensuplarının bir bölümüne benzer kısıtlayıcı uygulama getirilmesinin de demokratik hukuk devletiyle bağdaşmadığı kanısındayım. Öte yandan, bu hukuk dışı belgenin 10 yıl sonra bugün ortaya çıkarılması ise manidardır. Mensubu olmaktan onur duyduğum Cumhuriyet Gazetesi ve bu kurumdaki konumumun, belgenin sızdırılış amacına alet edilmek istendiği kaygısını taşıyorum. Ayrıca, yasadışı dinleme ve takiplerin son dönemde ciddi biçimde artmış olmasının da belgenin ortaya çıkarılmasında önemli bir başka etken olduğu inancındayım. Topluma, bu yasadışı dinlemelerin yalnız bu döneme özgü olmadığı, mevcut iktidar öncesinde de yaşanmış olduğu mesajının verilmek istendiği izlenimindeyim." 

Kaynak: Radikal

HABERE YORUM KAT