1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Genelkurmay: 100'ün Üzerinde PKK’lı Etkisiz Hale Getirildi
Genelkurmay: 100'ün Üzerinde PKK’lı Etkisiz Hale Getirildi

Genelkurmay: 100'ün Üzerinde PKK’lı Etkisiz Hale Getirildi

Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari'nin Çukurca kırsalında devam eden "Şehit Sağlık Üstçavuş Mekan Şahin" operasyonunda en son alınan telsiz dinlemelerine göre, bugün 100'ün üzerinde PKK’lının etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri desteğinde 1'nci Komando Tugay Komutanlığı birliklerince Çukurca kırsalında devam eden operasyonda, dün 33'ü ölü olmak üzere, 63 bölücü PKK örgütü militanının etkisiz hale getirildiği hatırlatıldı.

Bugün de aynı bölgede operasyona devam eden birliklerin sabahın erken saatlerinde PKK’lıların bulunduğu bölgelere baskın tarzında bir operasyon gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, askerlerin bazı yerlerde teröristlerle göğüs göğüse muharebe ettikleri kaydedildi.

Yaklaşık 150 kişiden oluştuğu değerlendirilen bir gruba hava harekatı düzenlendi

Öncü kapsamındaki PKK’lıların bulundukları yerlere atılan roketlerle imha edildiği açıklanırken, bu çatışmalar sırasında 7 askerin hayatını kaybettiği, 21 askerin de yaralandığı duyuruldu. 

Yaralı askerlerin hastaneye sevk edilerek, tedavilerine başlandığı bildirilen açıklamada, "Hemen akabinde öncülerin arka tarafında bulunan yaklaşık 150 kişiden oluştuğu değerlendirilen bir gruba 10.17-13.46 saatleri arasında Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlenmiştir." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, bölgeden uçakların uzaklaşmasını müteakip anılan büyük grubun topçu birlikleri tarafından, Irak'ın kuzeyinden bölgeye takviyeye gelen PKK’lıların da taarruz helikopterleri ile ateş altına alındığı belirtilirken, örgütün de ağır kayıplar verdiği vurgulandı.

Örgütün en büyük kaybı yaşadığı gün oldu

Gün içerisinde meydana gelen çatışmalarda, en son alınan telsiz dinlemelerine göre, 100’ün üzerinde PKK’lının etkisiz hale getirildiği, ölü ve yaralı militanların çoğunun ise takviyeye gelen gruplarca, Irak'ın kuzeyine götürüldüğü kaydedildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum