1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Genel Müdür ‘Namaz Kılıyor’ Diye İşten Atılmış
Genel Müdür ‘Namaz Kılıyor’ Diye İşten Atılmış

Genel Müdür ‘Namaz Kılıyor’ Diye İşten Atılmış

Toyota Boshoku Türkiye’nin eski genel müdürü, dini vecibelerini yerine getirdiği için işten çıkarıldığını anlatarak “Cuma’ya gitmem yasaklandı. Namaz kıldığım için İslami Terör Örgütü üyesi olmakla suçlandım” dedi.

A+A-

TOYATA’DA dini inançları nedeniyle baskıya maruz kalan ve ağır şartlarda çalıştırıldıkları için sakat kalanların TBMM’ye gönderdikleri başvuru dilekçelerine STAR ulaştı. Dilekçelerde mağdurlar yaşadıklarını anlatırken; ağır çalışma koşulları nedeniyle Adapazarı hastahanelerinde çok sayıda çalışanın ameliyat geçirdiği ve işten ayrılmak durumunda bırakıldıkları iddia ediliyor. Hatta şirketin eski genel müdürü bile dini inançları yüzünden baskıya maruz kaldığını, istifa etmeye zonlandığını belirterek Meclis’e başvurmuş. Toyota Boshoku Türkiye A.Ş.’nin dini vecibelerini yerine getirdiği için mağdur olup ayrılan Genel Müdürü, yaşadıklarını şikayet mektubunda şöyle anlatıyor:

Şubat 1998’den Mayıs 2011’e kadar Toyota Boshuku Türkiye A.Ş.’de çalıştım. Son 5-6 yılda psikolojik şiddet, baskı ve iftiralara maruz kaldım.

Ana müşterimiz olan Toyota Otomotiv Türkiye A.Ş.’nin Başkan ve CEO’su tarafından dini vecibelerini şirket kurallarına riayet ederek yerine getirmeye çalışanlara karşı tavır alındı.

Öğle mola saatleri içerisinde olmasına rağmen Cuma’ya gitmeme, diğer personele örnek olur diye yasak kondu.

Toyota Boshoku Türkiye A.Ş.’nin Başkanı tarafından İslami Terör Örgütü üyesi olmakla suçlandım.

Cumaya gittiğim ve içki içmiyor olmam nedeniyle gördüğüm baskı nedeniyle 3 ay psikolojik tedavi gördüm.

Eşimin durumu, çocuklarımın gittiği okula kadar araştırıldım.

Gördüğüm bütün baskıların arkasında Toyota Türkiye’deki Türk yöneticilerin olduğunu biliyorum.

Kıdemli Genel Müdür pozisyonundan Genel Müdür pozisyonuna düşürüldüm.

Çok sevdiğim şirketimden maruz kaldığım baskı ve şiddet nedeniyle istifa etmek zorunda kaldım.

Şirket bu ayrılıkta hatalı olduğunu bildiği için bana çok ciddi bir tazminat da ödedi. Psikolojik yıkımım devam etmektedir. Meclis bu konuyu araştırmalı.

Ameliyat olanların işine son veriliyor

“9 kişinin çalıştığı prosesten bir kişi çıkarılarak 9 kişinin işi 8 kişiye yaptırılmaktadır. Bu da sürekli üretim yapan bir hatta çalışan kişiye ağır yük bindirerek eklem, bel, kol, diz rahatsızlıklarını hat safhaya çıkartmaktadır, fabrikadaki üretim yılı 17-18 yıl olarak düşünecek olursak şu anda sakatlıklar had safhadadır. Ergonomik rahatsızlıktan dolayı çok sayıda personel ameliyat olmuştur. Bu ameliyatlarda devamsızlıkları fazla olan ve çalışamayanlar tehdit ve uyarılarla D ve E performans verilerek işten atılmaları sağlanmıştır.”

Hastaneye gidersen işten atılırsın

Toyota Boshoku otomobil içdöşeme fabrikasında çalışırken kolundan rahatsızlanarak işten atıldığını iddia eden bir başka işçi de dilekçesinde, ağır yükler taşırken kolunda problem oluştuğunu ve ameliyat olduğunu belirterek, fabrika doktoruna meslek hastalıkları hastanesine gitmek istediğini söylediğini, doktorun ise oraya gidenlerin işten atıldığını söyleyerek gözdağı vermeye çalıştığını öne sürdü. Meslek hastanesine gittiğinde kendisine istirahat verildiğini döndüğünde ise iş akdinin feshedildiğinin savunan işçi, ağrılarının çok olduğunu, çocuğunu bile kucağına alıp sevemediğini iddia etti.

STAR Gazetesi 

HABERE YORUM KAT