1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. 'Gençlerimiz IŞİD'in Yanında Savaşmaya Hazır'
'Gençlerimiz IŞİD'in Yanında Savaşmaya Hazır'

'Gençlerimiz IŞİD'in Yanında Savaşmaya Hazır'

Irak'ın Anbar eyaletine bağlı Felluce ve Kerme ilçelerindeki aşiretlerin liderleri, IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi'ye biat ettiklerini duyurdu. Gerekçelerini ‘Şii hükümeti ve milislerine karşı duran tek güç’ olarak açıkladılar.

A+A-

Irak'ın Anbar eyaletine bağlı Felluce ve Kerme ilçelerinde aşiretlerin liderleri, IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi'ye biat ettiklerini duyurdu. İki ilçenin aşiret liderleri meclisi Sözcüsü Ahmed Dera Cemili, söz konusu kararın, mecliste yapılan çok sayıda toplantı ve görüşmeler sonucu alındığını söyledi. Cemili, ‘Safevi (Şii) hükümeti ve milislerine karşı duran tek güç’ olması nedeniyle IŞİD'in yanında durduklarını söyledi.

Biat kararının bir diğer nedeninin, ‘Şii milislerin Salahaddin, Diyala ve Anbar'daki Sünnilere yönelik hak ihlalleri’ olduğunu belirten Cemili, Irak hükümeti, parlamentosu ve hükümetindeki Sünni yetkilileri ‘masumların ve Sünnilerin öldürülmesine katılmak, İran'ın açık müdahalesine izin vermekle’ suçladı.

‘Yüzlerce gencimiz IŞİD’in yanında savaşmaya hazır’

Ebu Bekir Bağdadi'ye biat eden ve IŞİD'in yanında savaşmaya hazır olan yüzlerce genç olduğunu ifade eden Cemili, hepsinin Anbar'daki Haşdu Şabi ve Sahvat milisleriyle savaşa istekli olduğunu söyledi.

Cemili ayrıca, Kerme sakinlerinin daha önce ‘Mücahitler Ordusu’, ‘Aşiret Devrimcileri Ordusu’ gibi farklı isimler altında ordu ve ona destek veren güçlerle savaştığını ancak halihazırda IŞİD’in altında birleştiklerini ifade etti.

Cemili'nin açıklamayı yaptığı sırada yanında aşiret liderlerinin bulunduğu, önünde ise alıkoydukları Iraklı bir askerin yere çökertilmiş olduğu göründü.

 AA

HABERE YORUM KAT