1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gençlere 'YDG-H' Tuzağı
Gençlere 'YDG-H' Tuzağı

Gençlere 'YDG-H' Tuzağı

PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin temel amacının, çocuk ve gençlerin örgütün dağ kadrosuna katılımını sağlamak olduğu bildirildi.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde son günlerde artan saldırılarda özellikle kent merkezlerinde güvenlik güçlerine yönelik saldırı gerçekleştiren PKK örgütünün gençlik yapılanması YDG-H'nin saldırı talimatlarını, PKK'nın üst düzey yöneticilerinden aldığı belirlendi.

Kent merkezlerinde bombalı tuzaklarla hendekler kazan, barikat kuran ve düzenledikleri izinsiz gösterilerde güvenlik güçlerine saldıran YDG-H, özellikle bazı internet siteleri ile sosyal medya üzerinden örgütleniyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde YDG-H'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonların ardından yürütülen soruşturmalarla ilgili hazırlanan dosyalarda ise söz konusu yapılanma detaylı şekilde anlatılıyor.

Soruşturma dosyalarına göre, örgütün gençlik yapılanmasının PKK'nın kuruluş aşamasında farklı isimlerle oluşturulduğu, temel amacının gençlerin örgütün dağ kadrosuna katılımını sağlamak olduğu vurgulandı.

Talimatlar Kandil'den

Dosyada, PKK'nın üst düzey yöneticileri tarafından alınan kararların PKK örgütü güdümünde yayın yapan internet siteleri üzerinden YDG-H'ye iletildiği belirtildi. Soruşturma dosyalarında ayrıca, PKK örgütü lehine faaliyet yürüten legal görünümlü kurum ve kuruluşlar içerisinde çeşitli etkinlikler adı altında örgütün propagandası yapılarak, YDG-H üyelerinin kırsal alanlara gönderildiği vurgulandı.

Bölgede YDG-H'ye yönelik yürütülen soruşturma dosyalarına yansıyan bilgilerde, söz konusu illegal yapı içerisinde yer alan kişilere, PKK örgütünün silahlı faaliyet gösterdiği kırsal alanlarda örgütün dönemsel stratejisi ve hedefleri içerisinde görev verildiği belirtildi

Gizli tanık YDG-H'yi anlattı

Soruşturma dosyasındaki gizli tanık ifadesinde, YDG-H'nin il ve ilçe gençlik meclisi, yürütme meclisi, sözcülük, saymanlık, kültür-sanat ve mahalle meclisi yapılarından oluştuğu yer alıyor.

İfadeye göre, il ve ilçe gençlik meclisindeki sorumlular, PKK örgütünden aldığı talimata göre yapılacak eylemler öncesinde gençlerle yüz yüze görüşerek eylemin nerede ve ne zaman gerçekleştirileceğini anlatıyor.

Sorumlular yakalanmamak amacıyla eylemlere katılmıyor, sözcüler de deşifre olmamak için sürekli değiştirilip yerine gelen kişilere de saldırılara katılacak gençlerin isim, adres ve görevleriyle ilgili bilgi veriliyor.

AA

HABERE YORUM KAT