Gençlerden Esma-ül Hüsna Seminerleri

25.05.2011 11:00
Gençlerden Esma-ül Hüsna Seminerleri
Siverek Özgür Gençlik Kulübü, Özgür-Der Siverek Temsilciliğinde “Esma-ül Hüsna” ana başlıklı seminer dizisi yapmaya başladı.

Özgür-Der Siverek Temsilciliği bünyesinde Özgür Gençlik Kulübü, "Esma-ül Hüsna" seminerleri başlattı. Seminer, Cemil Yeşildağ'ın Esma-ül Hüsna'nın tanıtım konuşması ile başladı. Yeşildağ'ın konuşmasında şu vurgular dikkat çekti:

Arapçada -isim- kelimesinin çoğulu olan -esma- ile -güzel, en güzel- anlamına gelen -hüsna- kelimeleriyle oluşan –Esma-ül Hüsna- terimi Kur'ân-ı Kerim ve Hadis-i şeriflerde Allah-ü Teala'ya nispet edilen isimleri ifade eder.

Allah'ın 99 özel isminin hepsine birden ESMA'ÜL-HÜSNA (İsimlerin en güzelleri) denir.

Peygamberimiz (s)  bize, dualarımızda Allah'ımızın bu güzel isimlerine yer vermemizi şiddetle tavsiye etmiş, bunun dualarımızın kabulüne vesile olacağını beyan etmiştir. Bu tavsiyeyi emir şeklinde Kur'an-ı Kerim'de de görüyoruz: "En güzel isimler Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edin." (Araf Suresi, 180)

İşte bu nedenle Müslümanlar, dualarına mesela Allah'ımızın 99 özel İsminden RAB ismini kullanarak "Ya Rabbi" veya Allah'ımızın RAHMAN ve RAHİM isimlerini kullanarak "Bismillahirrahmanirrahim" diye başlarlar.

Ardından er-Rahman ve er-Rahim isimlerinin kelime anlamları ve bu isimlerin geçtiği ayetleri okuyarak seminere giriş yaptı.

Yeşildağ'ın konuşmasından sonra Özgür Gençlik Kulübünden Cihat Hanpolat Es-Selam ve El Mümin isimlerini anlattı. Hanpolat'tan sonra Erkam Ay El-Müheymin ve El Aziz isimlerini, Taha Belveran El-Alim ve El-Kabıd, İbrahim Halil Özcengiz Er-Rezzak ve El-Fettah, Murat Yeşildağ El-Baiz ve Eş-Şahid, Musap Özgötürücü Es-Semi ve El-Müzil, Ahmet Özgötürücü El-Basid ve El-Hafid, Halit Ay ise El-Melik ve El-Kuddüs isimlerini anlattılar.

Seminerlere her Salı günü dernek salonunda devam edilecektir.

Murat Yeşildağ / Haksöz-Haber

 • Yorumlar 6
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim