1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Genç İmam da Bombardımanda Öldü
Genç İmam da Bombardımanda Öldü

Genç İmam da Bombardımanda Öldü

30 yaşındaki Mustafa Yaman üsse girmeye çalışırken hayatını kaybetti. Yanındaki diğer imam Hasan Hüseyin Alkın ise yoğun bakımda.

A+A-

Darbe kalkışması sırasında Türkiye’nin dört bir yanında imamlar camilere koştu. Onlardan ikisinin görev yeri havadan bombalanan Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekât Üssü'ydü. 30 yaşındaki Mustafa Yaman üsse girmeye çalışırken hayatını kaybetti. Yanındaki diğer imam Hasan Hüseyin Alkın ise yoğun bakımda.

47 yaşındaki Hasan Hüseyin Alkın 27 yıldır imamlık yapıyor. Son dönemde Gölbaşı’nda Özel Harekât Şube Müdürlüğü Mescidindeki iki imamdan biri. 47 yaşında ve 27 yıldır imam. 

15 Temmuz gecesi, yani Türkiye’nin darbe kalkışması ile  çalkalandığı dakikalarda evine bir kaç kilomere uzaklıktaki Özel Harekât Şube Müdürlüğü en önemli hedeflerden biriydi. Üstelik Özel Harekât havadan bombalanıyordu, sadece oturdukları mahalle değil tüm Gölbaşı korku içindeydi. 

"Eşi gitme dedi"

O dakikalarda telefonu çaldı Alkın’ın. Arayan kendisi ile aynı camiide imamlık yapan Mustafa Yaman’dı. Yaman, Alkın’a Özel Harekât Şube Müdürlüğü’ne gitmeyi teklif etti. Gelen telefonu ve Alkın ile Yaman arasındaki konuşmayı Alkın’ın hem ismini vermek hem de fotoğrafının çekilmesini istemeyen eşi Al  Jazeera Türk’e anlattı. 

“Hoca aradı eşimi, ‘Hocam gidelim’ dedi. Ben gitmesini istemedim, gitme dedim ama dinlemedi. Benim oğlum da Özel Harekât da garson olarak çalışıyor. Sonra öğrendik ki nizamiyeden almamışlar, arka taraftan almışlar. Daha sonra ne olduğunu ise kimse bilmiyor. Saat gece 12.30’da beni aradılar, hastaneye koştum. Burası cehennem gibiydi.”

Yaman hayatını kaybetti

Alkın, ağır yaralı da olsa kurtuldu. Şimdi yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Ancak 30 yaşında ve iki çocuk babası Mustafa Yaman hayatını kaybetti.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT