1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Gelin de; bu hukuk sistemine güvenin!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Gelin de; bu hukuk sistemine güvenin!

A+A-

Hakimin birisi, kızının çalıştığı işyeri ile ilgili soruya, “Ne var, ne olmuş yani?” diye cevap veriyor.. Nerede çalışıyormuş hakimin kızı?

Hakimin, katrilyonluk vergi ihtilafında lehine veya aleyhine karar vereceği patrona ait bir şirkette. Ve hakime hanım “Ne olmuş?” diye gayet rahat bir cevap verebiliyor.

Söyler misiniz, böyle hukuk sistemine nasıl güvenebiliriz?

Bakıyorsunuz, anayasal düzeni cebren değiştirmekle suçlanan sanıklar, “Bizi yargılayan hakimlerle, soruşturmamızı yürüten polislerin bir yemekte fotoğrafları çekilmiş. Bu hakimler davadan çekilsin” diyorlar..

O yemek, kamuya açık, yüzlerce katılımın olduğu, daha önemlisi gelenekselleşmiş bir iftar yemeği.. Buna rağmen sanıklar, CHP’li bir milletvekilini de arkalarına alarak böyle bir talepte bulunuyorlar..

Ama aynı sanıklar, kendilerini yargılayan hakimlerin görev yerini bile değiştirmeye yetkili HSYK üyeleri ile özel yemek yiyorlar... Bu yemek; HSYK üyesinin istifasını gerektirmiyor!.. Bu konuda da terör örgütü sanıklarına destek, yine CHP milletvekili avukattan geliyor!

Dikkat buyurun, HSYK üyesinin, sanıkla yediği yemek, yüzlerce katılımcısı olan bir genel davette değil. Gelenekselleşmiş bir yemek daveti hiç değil.. Ne konuşulduğu, ne vaadlerde bulunulduğu belli olmayan gizli bir yemek.. Buna rağmen, CHP’li milletvekilinin desteği ile HSYK üyesi görevine devam ediyor!

Böylesi uçuk taleplerin dillendirildiği bir ülkedeki hukuk sitemine nasıl güveneceksiniz?

Ya Cem Uzan skandalı?!

Adamın kardeşi ve babasının yurtdışına kaçmasının üzerinden tam 6 sene 4 ay geçmiş..

“Kısa süre sonra babam ve kardeşim Türkiye’ye dönecek” diye açıklama yapan bu adamın, şimdi kendisi de ortalıktan kayboldu..

Bu adam, generallerle oturup, askerlik işini konuşabiliyor. Hatta kendisi bile değil, gazeteci kılıklı adamlarını generallere gönderip, askerlikten yırtmak için kulis yapıyor. Bedelli askerlikte kullandığı sahte belge için ceza yememe muhabbetlerine girişiyor!

O koca koca generaller de, “Sen kimsin? Her vatandaş gibi senin de, kanuna uygun bir talebin varsa, yaz dilekçeni, yetkili makama götür” demiyor da, oturup o adamlarla sohbet ediyor!

Sonrasında ne oluyor? Allem edilip kallem edilip, bedelli askerliği sahte evrakla yapan Uzan, cezadan yırtıyor.. Yırttırılıyor!

Söyler misiniz, böyle bir hukuk sistemine vatandaş nasıl güvenecek?!

Halkın sırtına 16 katrilyon borç yüklediği ortada olan bu adam, parti kurduğunda, Yargıtay üyesi adamlar gelip, bu partiden milletvekili adayı oluyor, olabiliyor..

Söyler misiniz; bu ülkenin hukuk sistemine nasıl güvenilecek?..

O Yargıtay üyesi, kimbilir kaç davasında, bu adama ne yardımlarda bulundu? Adamın bu kadar davası olduğu, bu kadar ağır suçlamalara muhatap olduğu biliniyor iken, o Yargıtay üyesi, kendi itibarını düşünmüyorsa; Yargıtay’ın itibarını düşünüp, yanından bile geçmemesi gereken bu adamın partisinden aday olabiliyorsa; o hakimin görevde iken verdiği kararlara nasıl güveneceğiz?..

Bu adamın, işlediği suçlar ayyuka çkmış iken, yolsuzlukların haddi hesabı bilinmiyor iken, bu adamın kurduğu partiden milletvekili adayı olan bir başka isim, 312 generalin bir araya gelip avukat tuttuğu kişi ise, bu ülkedeki hukuk sistemine nasıl güvenilecek?

Söyler misiniz, böyle hukukçulara nasıl güveneceğiz biz?!

Uzan olayı bir günlük hikâye değil. 1990’lardan bu yana, yüzlerce davası mahkemelerde zamanaşımına uğratılmş, usûlsüzlüklerini herkesin bildiği bir kişi bu!..

Gidin Şişli Adliyesi’ne.. Kaç davasının zamanaşımı ile kapandığını saymaya kalkın, şaşar kalırsınız... Gidin Antalya’ya, gidin Adana Adliyesi’ne, aynı taktik, aynı usûl..

Ve bu adam, babası kaçtığı halde, 6.5 yıl boyunca Türkiye’de yaşadı.. Siyaset yaptı..

Şu an devam eden davalarının hemen hemen hiçbirisi, babasının kaçmasından sonraki bir olay sebebi ile değil. O davaların hepsi, 6.5 seneden daha eski olaylar için..

Bu ne demektir? Hukuk sistemimiz, bu adama 6.5 senedir hakkettiği cezayı verememiş!.. Göz göre göre, böyle bir rezalete, hukuk sistemimiz de, hukuk adamlarımız da seyirci kalmış!..

Nasıl bir hukuk sistemi bu? Nasıl bir adalet? Söyler misiniz?

Bu hukuk sistemine nasıl güvenebiliriz, açıklar mısınız?..

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT