1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Gelen Savcı Bırakılan Noktadan Devam Eder"
Gelen Savcı Bırakılan Noktadan Devam Eder

"Gelen Savcı Bırakılan Noktadan Devam Eder"

HSYK'nın, Ergenekon savcılarını değiştirmesini değerlendiren Başbakan, 'süreç bitecek' endişelerinin yersiz olduğunu söyledi.

02 Nisan 2011 Cumartesi 11:06A+A-

Başbakan Tayyip Erdoğan, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'ün görev değişikliğiyle ilgili yorumları abartılı bulduğunu söyledi. Yapılan değerlendirmelerin kendisini üzdüğünü belirten Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 200'ü aşkın hakim ve savcının atamasını yaptığına, Savcı Öz'ün de bu çerçevede görevinin değiştiğine işaret etti.

Öz'ün yerine Fikret Seçen'in getirildiğine dikkat çeken Başbakan, "Görev dağılımına bakıyorum, Ergenekon davası Fikret Bey'e bağlı. Farklı şey aramak yanlış. Süreç bitecek demek yanlış. Bunu ortaya koyanlar yargı sürecine yanlış yapıyor. Her gelen, bırakılan noktadan devam eder." dedi.

Londra dönüşünde kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, 12 Haziran'da yapılacak seçimlere de değindi. "2002 çıraklık, 2007 kalfalık, şimdi de ustalık dönemimiz olacak." ifadesini kullanan Başbakan, 81 ilde 106 bin kişi üzerinde araştırma yaptırdığını, halka milletvekillerinden memnun olup olmadıklarını sorduklarını anlattı.

Erdoğan, siyasi geleceğine yönelik bir soru üzerine de, dört dönem üst üste seçilmeye izin vermeyen parti tüzüğüne atıf yaptı: "Bu dönemden sonra bir dönem mola vereceğiz. Sonrasında devam edeceğiz. Ama bakarsınız mola hoşumuza gider tamamen bırakırız. Çekilip biz böyle sadece danışmanlık verelim, diyebiliriz."

Başbakan Erdoğan'ın Londra dönüşü gazetecilerle yaptığı sohbette yöneltilen sorulara verdiği cevaplar özetle şöyle:

Ustalık dönemi dediniz. Bu üçüncü döneminiz, ne yapacaksınız?

Bu dönemden sonra bir dönem mola vereceğiz. Sonrasında devam edeceğiz. Ama bakarsınız mola hoşumuza gider tamamen bırakırız. Çekilip biz böyle sadece danışmanlık verelim, diyebiliriz.

Kürt sorununu bu defa mı çözeceksiniz?

Türkiye artık dünya ülkesi, Kürt sorununu ilk ben söyledim. 2005'te Diyarbakır'da söyleyen de benim. Parti programında Kürt sorunu diyen biziz. Sayın Sezer'in de bulunduğu bir toplantıda 'Benim bu ifadeyi kullanmamdan niye rahatsız oluyorsunuz?' diye sordum. Sonunda parti programımız halkın oyuna sunuldu ve kabul gördü. Ben programı konuşuyorum.

ERBİL ZİYARETİNDEN BDP RAHATSIZ OLDU

Erbil sürecini gördünüz. Ben gittim. Kim rahatsız oldu? BDP... Hakkâri, Diyarbakır'da yatırımdan rahatsız oluyorlar. Neden? Eskiden yapılmıyordu, devlet buraya yatırım yapmıyor diyorlardı. Şimdi bunlar ellerinden alındı. Okul, yol, hastane ne ihtiyaç varsa yapılıyor. Bizim çok ciddi desteğe ihtiyacımız var. Medyanın bölgede yapılanları vermesi lazım. G. Doğu'ya yapılanları görünce ben de duygulanıyorum. Muş'tan Bitlis'e geçerken dağı delip tünel yapmışız. Bir yanından girip diğer yanından çıkıyor. Devletin elinin uzanmasıdır bu...

20+1 KABİNE

KHK yetkisi devlet bakanlıklarını kaldırmak için. Çünkü devlet bakanlıklarının kadrosu, bütçesi yok. O zaman sürekli bir bütçe, kadro arayışı içine giriyor. Bu seçimden sonra yürürlüğe girecek. Devlet bakanlıklarının kurulması bir zamanlar birilerinin gönlünü almak içindi. Biz göreve geldiğimizde bakanlık sayısı 37 kadardı. Şimdi 20+1 gibi bir kabine düşünüyorum. Gönlüm daha aşağı indirmekten yana. Irak'ta mesela 45 bakanlık var. Eğer bir yerde bakanlık çok ise buralarda kadrolaşma var demektir. İstikrar olmaz.

Suriye konusunda kaygılıyız

Suriye lideri Esed son açıklamalardan sonra koltuğunu koruyabilecek mi?

Kendisini 1-2 gün içinde tekrar aramak istiyorum. Hükümet değişikliğinden öte, olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması, siyasi tutukluların bırakılması yeni anayasa dahil beklentiler vardı. Eğer bu beklentiler olmazsa pazartesi kendisine söyleriz.

Suriye'de askerî müdahale bekliyor musunuz?

Öyle bir sürece girerse o zaman farklı olur. Bakın Tunus'ta 50 parti kuruldu. Mısır'da da parti sayısı artıyor. Sayın Cumhurbaşkanı'mız Abdullah Bey'e, yönetime el koyan olağanüstü konsey başkanı Tantavi, 'Seçimlerden sonra kim kazanırsa teslim edeceğim' diyor. Asker sözü. Askerin daha sonra görev alması yok. 6 ay bir yıl sonra yol haritası belirlenir. Sonra askerin uzaklaşması olabilir.

Kaynak: Zaman

HABERE YORUM KAT