1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Geldikleri Gibi Gidiyorlar
Geldikleri Gibi Gidiyorlar

Geldikleri Gibi Gidiyorlar

Almanya ve Avustralya'dan sonra İngiltere de Afganistan'dan ayrılmaya hazırlanıyor.

A+A-

ABD öncülüğünde 2001'de Afganistan'ı işgal eden yabancı güçler 12 yıl sonra birer birer çekilmeye başlıyor. Almanya ve Avustralya'dan sonra İngiltere de Afganistan'dan tamamen çekilme kararı aldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Afganistan'a her yıl Noel öncesi yaptığı geleneksel ziyaretini önceki gün gerçekleştirdi. Helmand eyaletindeki İngiliz üssünü ziyaret eden Cameron bir gazetecinin 'Askerler eve 'Görev başarıyla tamamlandı' mesajıyla mı dönüyor?' sorusuna, 'Evet, öyle döndüklerini düşünüyorum' yanıtını verdi.

İngiliz basınında, Afganistan'daki İngiliz birliklerinin, Birleşmiş Milletler'in (BM) direktifleriyle, 'Afgan halkını Taliban'dan korumak ve El Kaide'nin ülkede güçlenmesini önlemek' gibi konularda başarılı olduğu bildiriliyor. Ancak ülkenin geleceğinin belirsizliğine de dikkat çekiliyor.

2014 SINAV YILI OLACAK

Yabancı birliklerin gelecek yıl Afganistan'dan tamamen çekilmesiyle ve yapılacak devlet başkanlığı seçimiyle ülkede hareketliliğin artmasından endişe ediliyor. 2014 yılının Afganistan için 'gerçek bir sınav yılı' olacağı yorumları yapılıyor. ABD'nin eski Başkanı George W. Bush da, 2003 yılında yaptığı açıklamada 'ülkesinin Irak'taki görevini başarıyla tamamladığını' söylemişti. Ancak ABD çekildikten sonra Irak'ta mezhep kaynaklı şiddet 10 yıldır devam ediyor.

'ÇEKİLME TAKVİMİNE UYACAĞIZ'

Afganistan'da halihazırda 5 bin 200 İngiliz askeri bulunuyor. Bu sayı bu yılın başında 9 bindi. İngiliz Başbakan Cameron, 'İngiliz askerlerinin Afganistan'dan çekilmesiyle ilgili karar verdikleri zaman çizelgesine bağlı kalacaklarını ve 2014 yılı sonu itibariyle Afganistan'da muharip güç bırakmayacaklarını' söyledi. İngiltere'nin gelecek yıldan sonra Afganistan'da asker ve polis eğitimlerine verdiği desteğin ise sürmesi bekleniyor.

YENİ ŞAFAK

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum