1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Geçici Köy Korucularına Uzman Çavuşluk Hakkı
Geçici Köy Korucularına Uzman Çavuşluk Hakkı

Geçici Köy Korucularına Uzman Çavuşluk Hakkı

Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirilen geçici köy korucularına, özel tim ve uzman çavuş olmanın yolu açılıyor. Ön taleplere korucular yoğun ilgi gösterdi.

A+A-

Star gazetesinden Selim Efe Erdem’in haberine göre; Doğu ve Güneydoğu’da PKK ile mücadelede mücadele eden geçici köy korucularının özel tim ve uzman çavuş olması için çalışma başlatıldı. 35 yıldır ismi ve statüsü tartışma konusu olan köy korucuları, yeni statüleri ile artık her yerde çalışabilecek.

22 ilde 49 bin 700 bin geçici ve 25 bin gönüllü köy korucusu olduğunu belirten Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan köy korucularına gönderilen yazılarda, uzman er ve erbaşlık ile özel tim kadroları için başvuru talepleri alınmaya başlandığını söyledi. Sözen “Bin kişilik özel tim için 10 bin geçici köy korucusu başvurdu. Ayrıca henüz ne kadar alınacağı belli değil ancak uzman çavuş alımı için de köy koruculardan talep alındı. Kısa sürede 15 binin üzerinde başvuru oldu” diye konuştu.

Korucuların adı ve görev tanımına ilişkin 35 yıldır süren belirsizliğin ileride bu yöntemle bitebileceğine dikkat çeken Sözen, şunları söyledi: “Adımız geçici köy korucusu ama 35 yıldır yapılan görev geçici olur mu? Yaptığımız iş de köy korumak değil artık il merkezlerinde, operasyonlarda, kamu kurumları ve yolların korunmasında da görev alıyoruz. Biz her yeri koruyoruz. Özel tim için 40 yaş ve lise, uzman çavuşluk için ilkokul mezunluğu ve 35 yaş sınırlaması var, ama ön talebe göre bu koşullarda değişebilir. Geçici köy korucuların ismi daha sonra ne olur bilemiyorum ama bu düzenlemelerle neredeyse bütün korucular profesyonel asker, uzman çavuş ve özel tim olabilir.” 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT