1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Gazze'yi Benzeri Görülmemiş Bir Su Krizi Bekliyor”
“Gazze'yi Benzeri Görülmemiş Bir Su Krizi Bekliyor”

“Gazze'yi Benzeri Görülmemiş Bir Su Krizi Bekliyor”

Filistin Sular İdaresi Başkanı Ganim, su arıtma tesisi projesinin bir an önce hayata geçirilmemesi hâlinde, Gazze'yi yakın zamanda benzeri görülmemiş bir su krizinin beklediğini söyledi.

A+A-

Filistin Sular İdaresi'nin geçen ay önerdiği, 500 milyon dolar maliyetli su arıtma tesisi projesine dikkat çeken Ganim, “Gazze'de su arıtma tesisi projesi, bir an önce hayata geçirilmezse bölgeyi yakın bir zamanda benzeri görülmemiş bir su krizi bekliyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın projenin hayata geçirilmesi için gerekli finansmanın sağlanması konusunda uluslararası taraflarla temasa geçtiğini kaydeden Ganim, proje için ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanması ve onaylanmasının ardından projenin 3 yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü belirtti.

Ganim inşa edilmesi planlanan merkezî su arıtma tesisinin hedef alınmaması konusunda güvence verilmesi için İsrail ile de temas kurulduğunu ancak İsrail tarafından bir yanıt gelmediğini ifade etti.

İçme suyu sıkıntısı yaşanan 1,8 milyon nüfuslu Gazze'de halk çoğunlukla kuyu açıyor. Gazze'deki yeraltı sularının yüzde 96'sının kullanıma uygun olmadığı belirtiliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT