1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'ye Yardım İçin Uluslararası Halk Platformu Kuruluyor
Gazze'ye Yardım İçin Uluslararası Halk Platformu Kuruluyor

Gazze'ye Yardım İçin Uluslararası Halk Platformu Kuruluyor

Gazze'yi destekleme alanında faaliyet gösteren kuruluşların çabalarını birleştirmeyi hedefleyen "Gazze'ye Yardım İçin Uluslararası Halk Platformu" kuruluyor.

A+A-

Gazze'ye Yardım İçin Uluslararası Halk Platformu'nun ilk konferansı, Amyal min Al İbtisamat Derneği'nin öncülüğünde, 15'ten fazla ülkeden 50'nin üzerinde yardım kuruluşunun katılımıyla Yenibosna'daki Gorrion Hotel'de toplandı.

1. Küresel Halk Konseyi Gazze Destek Formu Başkanı Wa'el Al Saqqa, açılışta yaptığı konuşmada, Filistin halkının yanında olduklarını vurgulayarak, Gazze'de yıkılan 40 bin ev, okul, cami, hastaneyi yeniden yaparak, altyapıyı yeniden kurmak için çalışacaklarını ifade etti.

Saqqa, Gazze'ye yardım götüren kurumlar arasında koordinasyon sağlamak gerektiğini dile getirerek, "Platform olarak çabaları koordine edeceğiz, ambargonun kaldırılması, eğitim, sağlık konusunda yaraların sarılması, yetimlere ve Filistin davasına sahip çıkılması konusunda omuz omuza vereceğiz" diye konuştu.

Koordinasyon sayesinde, yardım çabalarının daha da artabileceğini, seminerler ve konferanslar ile deneyimlerin paylaşılabileceğini belirten Saqqa, "Gazze'de ve Filistin'in tamamında, çabaları koordine etmek, fiili olarak Gazze'deki halkın gerçek ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bunların karşılanması amacıyla  Küresel Halk Konseyi inşa edildi" dedi.

Saqqa, yarın sona erecek konferans kapsamında 4 atölye çalışmasında Filistin halkının eğitim, sağlık, yıkımlardan kaynaklı sıkıntılar, yetimhaneler ve tüm ihtiyaçlarının, Gazze'ye acil yardımların konularının ele alınacağını anlattı.

Gazze'ye insani yardım kafilesi organizatörlerinden Isam Yusuf da konferansta, kuruluşların nasıl iş birliği yapabileceğinin ve Filistinlilerin ihtiyacı olan şeylerin onlara nasıl sunulacağının ele alınacağını bildirerek, "Gazze'deki kardeşlerimizin barınma ihtiyaçlarının karşılanması konusunda destek vermenizi istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Platform

Gazze Şeridi'ne her türlü destek vermek amacıyla çalışmaları koordine etmeyi hedefleyen "Gazze'ye Yardım İçin Uluslararası Halk Platformu"  faaliyet alanları da "insani yardım", "sağlık", "kalkınma", "eğitim" ve "imar" olarak sıralanıyor.

Platform hedeflerini şu yollarla gerçekleştirmeyi planlıyor:

"Muhtelif alanlarda Gazze Şeridi'ni desteklemek için faaliyette bulunan taraflar arasında koordinasyonu sağlamak, ilgili mercilerden bilgiler almak, bunları konularına göre düzenlemek, derneğin farklı unsurları arasında bilgi alışverişinde bulunmak, bağışçılar için muhtelif forumlar ve konferanslar düzenlemek, çeşitli medya araçlarıyla kampanyalar düzenleyerek, derneğin tanıtımını yapmak, projelerin finanse edilmesini sağlamak, benzer kuruluşlarla ortaklıklar kurmak, iş birliği yapmak, dernek faaliyetlerini yürütebilmek amacıyla komiteler kurmak."

AA

HABERE YORUM KAT