1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'ye Operasyon Hazırlığı
Gazze'ye Operasyon Hazırlığı

Gazze'ye Operasyon Hazırlığı

İsrail Başbakanı Netanyahu Gazze'ye operasyon hazırlığında olduklarını duyurdu. İsrail'e yönelik füze saldırılarına karşı, Gazze yakınlarındaki İsrail kentlerinde uyarı sirenleri çalmaya başladı.

A+A-

Başta Aşkelon ve Aşdod olmak üzere Gazze'den atılan füzelerin hedefindeki İsrail kentlerinde alarm verildi.

İsrail ordusu 'Demir Kubbe' adlı füze kalkan sisteminin Gazze'den atılan füzeleri durdurduğunu açıkladı.

Güvenlikten sorumlu bakanlarla toplantı yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze’den atılan füzeleri durdurmak için operasyon hazırlığı yaptığını açıkladı.

Gazze'deki Hamas yönetimi ise İsrail’e "aptalca bir davranışa" girişmemesi uyarısı yaptı ve uluslararası camia ile Arap ülkelerine Gazze ile ilgili yükselen gerilimi durdurmaları çağrısında bulundu. 

Lieberman'dan işgal ısrarı

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman da daha önce, 'Gazze’den İsrail’in güneyine 120’den fazla roket atılmasının ardından Gazze’yi yeniden işgal etmekten başka çözümün olmadığını' söylemişti.

Netanyahu'nun İsrail'in güneyini hedef alan füze saldırılarına cevabının 'çok sert' olacağını açıklamasından sonra savaş uçakları Gazze'de İslami Cihad'a ait iki askeri kamp dahil 29 hedefi bombalamıştı.

Al Jazeera kaynaklarına göre, İsrail savaş uçakları Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde ve kuzeydeki Beit Lahia'da İslami Cihad'ın iki askeri kampını bombaladı. Silahlı grupların daha önce kampı terk etmiş olmasından dolayı uçakların saldırısında ölen ya da yaralanan olmadı.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nden yapılan yazılı açıklamada, Çarşamba akşamı Gazze’den İsrail'e yapılan füze saldırılarına karşılık, İsrail Hava Kuvvetleri tarafından Gazze’deki 29 noktaya hava saldırısı düzenlendiği duyuruldu.

Gazze'den füze saldırıları, İsrail'in bir gün önce bölgeye düzenlediği saldırıyla İslami Cihad üyesi üç kişiyi öldürmesi üzerine başlamıştı.

“Teslim olmayı imzalamadık”

İran’ın 2. Kanalı’na konuşan İslami Cihad Hareketi Lideri Ramazan Şallah ise “Gazze’ye saldırılarını devam ettiren Siyonist düşmanla ateşkes anlaşması imzaladık, teslim olmayı imzalamadık” dedi.  Şallah, İsrail saldırısına verilen karşılığın basit olduğunu daha sert bir karşılık vereceklerini de belirtti.

Abbas’tan çağrı

Filistin Yönetimi başkanı Mahmud Abbas, Gazze’ye hava saldırısı düzenleyen İsrail’e tansiyonu düşürmesi çağrısı yaptı.

Al Jazeera’nin Gazze muhabiri Vail Dahduh, Gazze’de ortamın çok gergin olduğunu, halkın evlerine kapandığını ve birçok Filistinli direniş grubunun muhtemel saldırılara karşı teyakkuzda olduğunu söyledi.

 Al Jazeera, AFP ve Reuters

HABERE YORUM KAT