1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'nin İmarı İçin Verilen Vaatler Unutuldu
Gazze'nin İmarı İçin Verilen Vaatler Unutuldu

Gazze'nin İmarı İçin Verilen Vaatler Unutuldu

BM, Gazze'nin imarı için yardım taahhüdünde bulunan ülkelere vaatlerini yerine getirmesi çağrısı yaptı.

A+A-

Birleşmiş Milletler, Gazze'nin yeniden imarı için yardım sözü veren ülkelere bu vaatlerini yerine getirme çağrısında bulundu. 

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Gazze'nin imarında yaşanan fon sıkıntısını BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry'nin geçen hafta BM Güvenlik Konseyi gündemine getirdiğini hatırlattı.

Gazze'nin imarı için Kahire'de düzenlenen yardım konferansında önemli bir adım atıldığını dile getiren Dujarric, "Konferans'ta verilen taahhütlerin yerine getirilmesi Gazze'nin imarı için çok önemli" dedi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de 12 Ekim'de gerçekleştirilen "Gazze'nin Yeniden İmarı" konulu uluslararası konferansta katılımcı ülkeler tarafından, yarısı imarda kullanılmak üzere 5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunulmuştu.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Gazze Direktörü Robert Turner, Gazze'nin yeniden imarı için ayrılan bütçenin tükenmek üzere olduğunu söylemişti.

Kendilerine ayrılan bütçenin yeterli olmadığını vurgulayan Turner, "Tahrip olan yerleri imar ve zarar görenlere yardım edebilmemiz için 724 milyon dolara ihtiyacımız var ancak kuruluşumuzun teslim aldığı ve verilmesi yönünde taahhütte bulunulan miktar yalnızca 100 milyon dolar" bilgisini vermişti.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum