1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazzeli Esirlerin Yakınlarının 6 Yıl Sonra İlk Ziyareti
Gazzeli Esirlerin Yakınlarının 6 Yıl Sonra İlk Ziyareti

Gazzeli Esirlerin Yakınlarının 6 Yıl Sonra İlk Ziyareti

Gazzeli esirlerin yakınları altı yıl sonra gelen ziyaret izniyle büyük sevinç yaşadı.

A+A-

Siyonist işgal zindanlarında bulunan Gazzeli esirlerin 47 yakınını taşıyan otobüs dün (15 Temmuz Pazar) erken saatlerde Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun (Erez) geçiş kapısına ulaştı.

Esir yakınları şafak vaktinde Gazze şehrindeki Kızıl Haç binasında toplandılar ve öğle vakitlerinde ulaşmaları beklenen Rimon zindanında alıkonan akrabalarını 2006'dan sonra ilk kez ziyaret etmek üzere kuzey geçiş kapısına doğru ilerlediler.

Siyonist işgal rejimi, geçen Nisan ayında Filistinli esirlerin gerçekleştirdiği, başka taleplerle beraber ziyaretçi izni verilmesi talebiyle 28 günlük büyük çaplı açlık grevi sonrasında 470 Gazzeli esire ziyaretçi izni verilmesini kabul etmişti.

Mısır, işgal yönetimi ile esirler arasında hapishane koşullarının iyileştirilmesi, hücre hapsi politikasına son verilmesi, özellikle Gazzeli esirler başta olmak üzere ziyaretçi izni verilmesi ve başka koşulların da bulunduğu anlaşmaya aracılık etti.

Esir yakınları bugün yapılacak ziyareti gelecekte başka ziyaretlerin de organize edilebilmesi ümidi ile sevinçle karşıladılar.

Bu arada, ziyaret izni verilen ilk grupta bulunamamış diğer esir yakınları ise kendilerine ziyaretçi izni verilmemesinin kendilerini kızdırdığını ve ümitsizliğe sevk ettiğini belirttiler. Ziyaret izninden yararlanamayan esir yakınları Kızıl Haç binası önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

FEM 

HABERE YORUM KAT