Gazzeli Çocuklardan Liman Gösterisi

21.01.2015 15:45
Gazzeli Çocuklardan Liman Gösterisi
Gazze Limanı'ndaki Mavi Marmara Şehitleri Anıtı'nın önünde toplanan bir grup Filistinli çocuk, bölgedeki ablukanın kaldırılması ve liman inşasına izin verilmesi için gösteri düzenledi.

Gazze kentinde onlarca çocuk, liman inşa edilmesine izin vermesi için İsrail’e baskı yapılmasını istedi.

“Ablukaya Karşı Filistinli Kadınlar” adlı grubun düzenlediği gösteriye katılan onlarca çocuk, “Liman Gazze halkının hakkıdır”, “Ablukanın kırılması için liman” ve “2015 ve Gazze dünyadaki en büyük hapis (olmaya devam ediyor)” yazılı dövizleri taşıdı.

Protestocu çocuklar, Birleşmiş Milletlerden (BM) liman inşa edilmesine izin vermesi ve ablukayı kaldırması için İsrail’e baskı yapmasını talep etti.

Gösteride konuşan grubun sözcüsü İsra Halil, BM’den Gazze Şeridi’ne karşı "kanuni, ahlaki ve insani yükümlülüğünü üstlenmesini" istedi.

Halil, Avrupa Birliğini de ablukanın kaldırılması için İsrail’e baskı uygulamaya çağırdı.

İsrail'in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, binlerce bina yıkılmış veya hasar görmüştü.

Filistinli gruplarla İsrail arasında  26 Ağustos 2014'te varılan ateşkes anlaşmasında, Gazze’de liman ve havalimanı inşa etme hakkını içeren maddeler yer alsa da şu ana kadar bu konularda herhangi bir adım atılmadı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim