Gazze'de Tıbbi Malzeme Sıkıntısı

19.07.2013 07:47
Gazzede Tıbbi Malzeme Sıkıntısı
Refah Sınır Kapısı'nın kapatılmasının, Gazze'de sağlık alanında ciddi sıkıntıya yol açtığı belirtildi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanı Mufid el-Muhallelati düzenlediği basın toplantısında, Refah Sınır Kapısı'nın kapatılmasının bakanlığın ve bağlı kuruluşların çalışmalarını ciddi manada olumsuz etkilediğini söyledi.

Sadece acil durumlar için kullanılabileceği açıklanan sınır kapısındaki uygulamaları eleştiren Muhallelati, Mısır yönetimine acilen sınır kapısını açmaları çağrısında bulundu.

Refah Sınır Kapısı kapatılmadan önce ilaç, tıbbi malzeme ve çeşiltli sağlık ihtiyaçlarının yanı sıra hastaların da tedavi amacıyla bu kapıdan geçtiğini hatırlatan Muhallelati, söz konusu sınır kapısını Gazze Şeridi'nin  "can damarı" olarak niteledi.

Kapının kapatılmasının binlerce Filistinlinin Gazze'ye giriş ve çıkışını engellediğini vurgulayan Muhallelati, önceden ilaç yardımlarının yüzde 35'inin, tıbbi malzeme yardımlarının ise yüzde 25'inin Refah Sınır Kapısı'ndan geçtiğini kaydetti.

Sağlık örgütlerine acil eylem çağrısı

Uluslararası örgütlere, insan hakları ve sağlık kuruluşlarına çağrı yapan Gazzeli bakan, muhtemel ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için çalışan sağlık bakanlığının ihtiyaç duyduğu malzemelerin sağlanması için acilen girişimde bulunulmasını istedi.

Tünellerin 1 Temmuz'dan bu yana kapalı olmasının, İsrail ablukası altındaki Gazze'de sağlık ve ulaşım sektörü ile belediyelerin projelerini de sekteye uğrattığı belirtiliyor.

Refah Sınır Kapısı, İsrail'in uyguladığı abluka nedeniyle 1,8 milyon nüfuslu Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olma özelliği taşıyor.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim