1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de Soma Cuması
Gazze'de Soma Cuması

Gazze'de Soma Cuması

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Manisa'nın Soma'daki maden faciasından ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

A+A-

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Manisa'nın Soma'daki maden faciasından ölenler için Gazze'deki Mescid-i Ömeri'de Cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

'Biz tek bir milletiz'

Hutbesinde de sık sık 'Soma'da şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum' diye dua eden Heniye, dün Başbakan Erdoğan'ı aradığını ve Filistin halkı adına taziye dileklerini sunduğunu belirtti. Başbakan'ın da Filistin halkından Soma şehitleri için dua istediğini ifade eden Heniye, 'Biz tek bir milletiz, acılarımız ortaktır' şeklinde konuştu.

İsmaşk Heniye, dün Soma şehitleri için yayınladığı resmi açıklamada da 'Türk halkının başı sağolsun, acımız ortaktır' diyerek taziyesini iletmişti.

'Mavi Marmara' vurgusu

Heniye, Türk halkına destek olduklarını ifade ederek, 'Türkiye çok güçlü ve kuvvetli bir ülke. Biz Filistin olarak bu zor günlerin üstesinden geleceğine inanıyoruz' dedi. Heniye, 'Türk halkının bizim için önemi çok büyüktür. Mavi Marmara'da Filistin için canını veren 9 şehidi asla unutamayız' diye ekledi.

Arap dünyasından taziye mesajları

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi de bir taziye mesajı yayınladı.

Gannuşi, Türkiye hükümeti ve halkına başsağlığı dileyerek "Ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum" ifadesini kullandı.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ise, facia nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Hadi mesajında, "Kazadan derin üzüntü duymaktayız. Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan'a taziyemizi iletiyor, Yemen halkı ve hükümeti olarak kardeş Türkiye 
halkına ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz" dedi. 


Mısır da başsağlığı diledi

Mısır da Türkiye’ye taziye mesajı gönderen ülkelerden biri. Yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un, Abdullah Gül'e taziye mesajı göndererek ölenlerin yakınlarına ve Türkiye halkına başsağlığı dilediği duyuruldu.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yayınlayarak, Türkiye halkına başsağlığı diledi.

Cezayir'in Türkiye'nin acısını paylaştığı ifadelerinin yer aldığı açıklamada, "Bu acı olay dolayısıyla derin üzüntümüzü ve taziyelerimiz sunuyoruz" denildi.

Somali Başbakanı Abdülveli Şeyh Ahmed de, Soma'daki maden faciası nedeniyle Türkiye'ye taziye mesajı gönderdi.
Muhammed taziye mesajında, "Somali devleti ve halkı olarak Türkiye kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz" dedi.

Türkiye halkının 2011'de Somali'de yaşanan kıtlık sırasında en büyük destekçileri olduğunu hatırlatan Muhammed, Soma'da yaşanan felaketin ülkesinde derin bir üzüntüye yol açtığını vurguladı.


Al Jazeera / AA

HABERE YORUM KAT