1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de Şehit Sayısı 1283'e Yükseldi
Gazze'de Şehit Sayısı 1283'e Yükseldi

Gazze'de Şehit Sayısı 1283'e Yükseldi

Siyonist İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehit sayısının 1283'e, yaralı sayısının ise 7 bin 170'e yükseldiği belirtildi.

A+A-

Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, Siyonist İsrail'in aralıksız devam eden saldırılarında gece yarısından 12.15'e kadar 54 kişinin şehit olduğunu söyledi.

Kudra, Siyonist İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının 24'üncü gününde şehit sayısının bin 283'e, yaralı sayısının ise 7 bin 170'e yükseldiğini kaydetti.

Siyonist İsrail ordusunun, dün gece Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı okula düzenlediği bombardımanda 15 kişi hayatını kaybetmiş, en az 100 kişi yaralanmıştı.

Siyonist İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı günden bu yana 53 İsrail askerinin ve 3 sivilin yaşamını öldüğünü duyurmuştu. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise 110 İsrail askerinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

2 yaralı hayatını kaybetti

Siyonist İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda yaralanan 2 kişi, Kudüs'te tedavi gördükleri hastanede şehit oldu. 

Gazze'ye düzenlenen saldırılarda yaralanan 23 sivilin tedavi gördüğü St. Joseph Hastanesi'ndeki yaralılardan 2'si dün gece şehit olmuştu.

Hastane önünde toplanan çok sayıda Filistinli, şehitler için cenaze namazı kıldı. Namazın ardından, şehit 2 Gazzelinin cesedi ambulansla defnedilmek üzere Gazze'ye gönderildi.

Türkiye lehine sloganlar atıldı

Hastane bahçesinde toplanan kalabalık, bu sırada "Çok yaşa Türkiye", "Katliamın sorumlusu Sisi", "Diren ey Kassam", "Canımız, kanımız sana feda ey Şehitler" şeklinde sloganlar attı.

AA muhabirine konuşan eylemcilerden Abir Zeyyad (37), Gazzeliler ile tek millet olduklarını ve aynı acıyı paylaştıklarını vurgulayarak, "insanların bu şekilde vahşice öldürülmesinin kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Gazzelilere destek olmak istediklerini ancak ellerinden gelenin sınırlı olduğundan yakınan Zeyyad, "En azından yetimleri getirmek istiyoruz ama buna da müsaade etmiyorlar" dedi.

Bir başka eylemci Beşar Maşni (27) de İsrail polisinin hastane bahçesinde olay çıkması durumunda Gazzeli yaralıların hastanede tedavisine müsaade etmeyeceği yönünde uyarıda bulunduğuna dikkati çekti. Maşni, "Eylemciler, sadece seslerini duyurmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Hastanedeki Gazzeli yaralılardan, Samiye İbrahim Ebu Dakka, Erez Sınır Kapısı'nda İsrailli yetkililer tarafından 11 saat bekletildikten sonra Kudüs'e getirildiğini kaydederek, uçaktan atılan bomba sonucu yaralandığını aktardı.

HABERE YORUM KAT