1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze’de “Negev Çöl Hapishanesi’’ Kuruldu
Gazze’de “Negev Çöl Hapishanesi’’ Kuruldu

Gazze’de “Negev Çöl Hapishanesi’’ Kuruldu

Gazzeliler, Seraya Meydanı’nda İsrail’in kurduğu Negev Çöl Hapishanesi’ndeki tutukluların yaşadıklarını yansıtmak amacıyla Gazze’de sembolik hapishane kurdu.

A+A-

Gazze es-Seraya Meydanı’nda, İsrail’in güneyindeki Negev ‘’çöl’’ Hapishanesi’nde, Filistinli tutukluların yaşadığı sıkıntıları yansıtmak amacıyla sembolik ‘’Negev Çöl hapishanesi’’ kuruldu. ‘’Vaid’’ Esir ve Serbest Bırakılanlar Derneği tarafından kurulan sembolik hapishanenin açılışının 10 Nisan’da yapılması bekleniyor.

 AA muhabirine konuşan Dernek Sözcüsü Abdullah Kandil, derneğin bu tarz faaliyetler düzenlemedeki amacının, İsrail hapishanelerindeki tutukluların sıkıntılarının dillendirilmesi ve Filistinlilerin gündemine alınması olduğunu söyledi.

 İki kısımdan müteşekkil sembolik hapishanenin birinci kısmı Necef Hapishanesi gibi çadırlardan, ikinci kısmı ise eskiden Seraya Meydanı’nda bulunan ve sonradan yıkılan Gazze Merkezi Hapishanesi’ndeki zindanlara benzer mekanlardan oluşacak. Seraya Meydanı’nda hapishane inşa ederek insanlara daha önce burada bir hapishane olduğunu hatırlatmayı amaçladıklarını belirten Kandil, İsrail hapishaneleri içinde şartları en kötü olan Nefha Hapishanesi’nin de yakın bir zamanda yıkılacağını umut ettiklerini dile getirdi.

Tutukluların yaşadığı sıkıntıların canlı delili

Kandil, ‘’Bu hapishaneyle her gün yapılan rutin açıklamalar ve tutuklulara destek gösterilerinin dışında, önümüzde canlı bir görüntü olacak. Bu hapishaneyle Filistinliler, tutukluların yaşadığı sıkıntıları ve işkenceleri görme imkanına kavuşacaklar’’ diye konuştu. Filistinli ve uluslararası yetkilileri, bu hapishane aracılığıyla tutukluların sıkıntılarına tanık olmaya çağıran Kandil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze’ye düzenlemesi beklenen ziyarette hapishaneyi ziyaret etmesini beklediğini ifade etti. Abdunnasır Firvane ise bu hapishanenin açılmasının kendileri için eski hüzün defterlerinin açılması anlamına geleceğini söyledi. Seraya Meydanı’nda hapishane kurulması fikrini ‘’harika’’ olarak tanımlayan Firvane, hapishanenin insanların acılarını dillendiren bir müzeye dönüştürülmesi çağrısında bulundu.

Negev Hapishanesi 1988’de kuruldu

Negev Hapishanesi, İsrail işgaline karşı gerçekleştirilen 1. İntifada’dan sonra Mart 1988 yılında kuruldu. Hapishanede 1. İntifada (1987-1994) sırasında Gazze ve Batı Yaka’da tutuklanan çok sayıda Filistinli hüküm giydi. Negev çölünde kurulu olan hapishane, birkaç kısımdan oluşuyor. Her kısımda yaklaşık 6 çadır, her çadırda da yaklaşık 30 mahkum bulunuyor. Çadırların etrafı 3 kademeli ve 12 metre yüksekliğe kadar çıkan elektronik dikenli tellerle çevrili bulunuyor. Mahkumlar çöl ortasında çadırlarda kaldıkları için yazın kavurucu sıcağından ve kışın dondurucu soğuğundan doğrudan etkileniyor.

Seraya Meydanı’ndaki eski Merkez Hapishanesi

Seraya Meydanı’ndaki Merkezi Hapishane 1930’lu yıllarda İngiliz mandası döneminde askeri karargah olarak kullanılırken 1948 yılından sonra kamu kurumlarının olduğu bir merkez olarak kullanılmaya başlandı. İsrail’in 1967’de Gazze’yi işgal etmesinden sonra hapishaneye dönüştürüldü. Hapishane, İsrail’in 2008’de Gazze’ye düzenlediği saldırıda tamamen yıkıldı.

AA

HABERE YORUM KAT