Gazze'de Günlük Gelir 2 Dolara Düştü

06.11.2013 06:59
Gazze'de Günlük Gelir 2 Dolara Düştü
Ambargoya Karşı Halk Komitesi, kentteki insani krizin kişi başına günlük geliri, 2 dolar seviyesine düşürdüğünü bildirdi.

Gazze'deki ''Ambargoya Karşı Halk Komitesi'', kentteki insani krizin kişi başına günlük geliri 2 dolar seviyesine düşürdüğünü bildirdi. Komite Başkanı Cemal el-Hudari yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'de kişi başına düşen günlük gelirin 2 dolar seviyesine gerilediğini, bunun dünya ülkeleri arasındaki en düşük oran olduğunu belirtti. Hudari, ambargonun etkilerinin arttığını ve İsrail ablukasının kırılması için uluslararası bir hareketin gerekli olduğunu ifade etti.

Bütün dünya ülkelerinin uluslararası anlaşmaları göz önüne alarak İsrail'e karşı çıkması gerektiğini kaydeden Hudari, Gazze'deki tek elektrik santralinin çalıştırılması için de bir çözüm bulunmasını istedi.

İsrail, 2007'de Hamas'ın Gazze'de iktidara gelmesinin ardından 4 sınır kapısını kapatmış, ticari alışverişler için sadece Kerm Ebu Salim Kapısı'nın kullanılmasına izin vermişti. Gazzeliler, sınır kapılarının kapatılmasıyla Mısır sınırındaki tünellere yönelmişti. Mısır ordusunun tünelleri yıkmasıyla Gazze'deki inşaat sektörü durma noktasına gelmişti.

İsrail, Gazze'nin doğusundan, ülkenin iç kesimlerine kadar uzanan bir tünel keşfedildiği iddiasıyla Gazze'ye inşaat malzemesi girişini 16 Ekim'de durdurma kararı almıştı.

Türkiye

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim