1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Gazze’de Binden Fazla Çocuk Ciddi Şekilde Yaralandı”
“Gazze’de Binden Fazla Çocuk Ciddi Şekilde Yaralandı”

“Gazze’de Binden Fazla Çocuk Ciddi Şekilde Yaralandı”

UNICEF, Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden gösterilerde binden fazla Filistinli çocuğun, ciddi ve kalıcı hasar bırakan yaralanmalara maruz kaldığını kaydetti.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 16:50A+A-

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne katılan binden fazla Filistinli çocuğun, ciddi ve kalıcı hasar bırakan yaralanmalara maruz kaldığını bildirdi.

AA’nın aktardığına göre UNICEF’ten yapılan yazılı açıklamada, “UNICEF ve ortakları, yaklaşık 70 bin kişinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Gazze Şeridi’ne acil olarak iki tır dolusu tıbbî malzeme ulaştırdı.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Gazze’ye sevkiyatı gerçekleştirilen tıbbî ekipman ve ilaçlar içinde yaralıların tedavisi için antibiyotikler, tuz çözeltisi ve şırıngalar bulunduğu aktarıldı.

Bölgede son dönemde artan İsrail şiddetinin, akaryakıt, elektrik ve tıbbî malzeme eksikliğinden dolayı zaten zayıf olan sağlık sistemini çökme aşamasına getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, sağlık kuruluşlarının hayatî tehlikesi bulunan yaralıları tedavi etmekte zorluklar yaşadığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden gösterilerde binden fazla çocuğun yaralandığı belirtilerek, “Bu yaralanmaların birçoğu, ampütasyonlar da dâhil olmak üzere ciddi ve potansiyel olarak yaşamı değiştirici nitelikte.” ifadesi kullanıldı.

İşgalci İsrail’e bağlı güvenlik güçlerinin Filistinli çocukları hedef göstermesine tepki gösterilen açıklamada, çocukların hedef alınmaması ve korunması gerektiği vurgulandı.

“14 Filistinli Çocuk Hayatını Kaybetti”

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcülerinden Rupert Colville, dün yaptığı açıklamada, Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne katılan 14 Filistinli çocuğun hayatını kaybettiğini kaydetmişti.

Neler Oluyor?

Gazze’nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve işgalci İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yıldönümünü protesto etmek için “milyonluk yürüyüş” adını verdikleri gösteriler düzenliyor.

İşgalci İsrail askerlerinin, Gazze sınırında ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek ve Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yıldönümünü anmak isteyen göstericilere ateş açması sonucu 62 Filistinli hayatını kaybetti, yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere en az 3 bin kişi yaralandı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT