1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gazze'de Bin Çocuk Ömür Boyu Sakat Kalacak
Gazze'de Bin Çocuk Ömür Boyu Sakat Kalacak

Gazze'de Bin Çocuk Ömür Boyu Sakat Kalacak

BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Leyla Zerrougui, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 500'den fazla çocuğun şehid olduğunu, yaralanan 3 bin çocuğun üçte birinin ömür boyu sakat kalacağını rapor etti.

A+A-

BM Genel Sekreteri'nin çatışmalarda çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Leyla Zerrougui, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında çocukların büyük mağduriyet yaşadığını kaydederek, "Gazze'deki bu olaylar derinlemesine incelenmeli ve sorumlular tespit edilerek adalet önüne çıkarılmalı" dedi. Zerrougui, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen "silahlı çatışmalar ve çocuklar" konulu toplantıda, hazırladığı raporu Konsey'e sunarak, başta Irak, Suriye ve Gazze olmak üzere dünyanın birçok noktasındaki silahlı çatışmalarda en büyük zararı çocukların gördüğünü söyledi.

Leyla Zerrougui, konuşmasında İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden çocuklara da değinerek, "Bu toplantıda Gazze'de çocukların başına gelen korkunç olayları anlatmazsam eksiklik olur. Temmuz başından beri Gazze'de 500'den fazla çocuk öldürüldü. Üçte ikisi 12 yaşından küçük en az 3 bin 106 çocuk yaralandı ya da sakat kaldı. Bunların üçte biri ömür boyu sakat kalacak" dedi.

"İsrail 244 okulu bombaladı"

İsrail'in okulları da hedef aldığını vurgulayan Zerrougui, "75'i BM'ye bağlı olmak üzere en az 244 okul İsrail tarafından bombalandı. Bir okul İsrail ordusu tarafından üs olarak kullanıldı. Gazze'de okulların açılma dönemi gelmesine rağmen 110 bin kişinin başını sokacak bir evi yok ve çoğu okullara sığınmış durumda. Gazze'de çocukların yakın gelecekte okula başlayabilme umutları çok düşük"  diye konuştu. 

Zerrougui, İsrail saldırılarında hastanelerin de zarar görmesinin Gazze'deki çocukların acil tıbbi yardım almalarını engellediğini söyledi.

 Zerrougui, bazı hadiselerde savaş suçuna kadar varan uluslararası hukuk ihlallerine göz yumulamayacağını vurgulayarak, "Gazze'deki bu olaylar derinlemesine incelenmeli ve iki taraftan da sorumlular tespit edilerek adalet önüne çıkarılmalı" dedi. 

Irak'ta 8 ayda 700 çocuk öldürüldü

 Suriye ve Irak'ta 'vahşi katliamlar' işlendiğini ve 'insan hayatını hiçe sayıldığını' vurgulayan Zerrougui, "Irak'ta yıl başından bu yana 700 çocuk öldürüldü ya da sakat bırakıldı" dedi. Zerrougui, Irak'ta henüz 13 yaşındaki çocuklara bile silah verildiğini, bazılarının canlı bomba olarak kullanıldığını kaydetti. 

Zerrougui, çocuklara yönelik şiddetin yaygın olduğu Afrika'da da Boko Haram örgütünün özellikle okul çağındaki çocukları hedef aldığını vurgulayarak, "Boko Haram geçen yıl 100 öğrenci ile 70 öğretmeni öldürdü" diye konuştu.

Nijerya'da 200'den fazla çocuğun halen Boko Haram'ın elinde olduğunu söyleyen Zerrougui, örgütün, eylemlerinde 12 yaşına kadar kız ve erkek çocukları kullandığının tespit edildiğini ifade etti. Nijerya'da hükümete yakın silahlı grupların da çocuklara yönelik suç işlediğinin belirlendiğini dile getiren Zerrougui, Nijerya hükümetinden bu konudaki araştırmasının sonuçlarını bir an önce kamuoyuna açıklayarak sorumluları cezalandırmasını istedi.

 

HABERE YORUM KAT