1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de 22 Bin Yetim Çocuk Yaşıyor!
Gazze'de 22 Bin Yetim Çocuk Yaşıyor!

Gazze'de 22 Bin Yetim Çocuk Yaşıyor!

Gazze’de 22 bin yetim çocuk yaşıyor. Tamamına yakını, ailelerini işgalci İsrail’in saldırılarında kaybetti. Yaşadıkları travmaya rağmen bu çocukların çok azı psikolojik destek alabiliyor.

A+A-

Toplam nüfusu 1,8 milyonu aşan Gazze’de 22 bin yetim çocuk yaşıyor. Bu çocukların büyük bir çoğunluğu ailelerini savaşta kaybetti. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre yalnızca işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik 2014’teki son saldırısında 1500 çocuk yetim kaldı.

Gazze’de yetim çocuklara öncelikle akrabaları sahip çıkıyor: Dayılar, amcalar, halalar, teyzeler...

Gazze’nin Der El Balah Mülteci Kampı’nda yaşayan Basil Attar, yeğenleri Emire ve Lana’yı kendi çocukları ile birlikte büyütüyor. İşgalci İsrail’in uçakları tarafından bombalanan evden iki kız kardeş mucizevî bir şekilde çıkıyor.

Attar, kızların bu evde mutlu olduklarını düşünüyor:

“Dayıları olarak kızlarla aynı ailenin üyeleri gibi yaşıyoruz ki normal yaşamlarında bir sıkıntı yaşamasınlar. Benim çocuklarla normal bir aile yaşantısı sürüyorlar.”.

“Allah’tan Başka Kimseleri Kalmadı”

İşgalci İsrail’in son büyük saldırısının üzerinden iki yıl geçti. Gazze sokaklarındaki enkaz kaldırıldı, yıkılan evlerin yerine yenileri yükseliyor. Bu evlerden birinde, dış duvarda bir isim listesi yer alıyor. Üzerinde “Cinayetin Tanığı” yazan taş kitabede işgalci İsrail’in bombardımanında hayatını kaybeden 11 kişilik aile fertlerinin isimleri yazıyor. Bu enkazdan sağ kurtulan üç kardeşe dedeleri Cemal Mahmut bakıyor:

“Bu binanın bombardıman sonucu yıkılması ve içinde yaşayan ailenin şehid olması sonucu burada dört çocuk öldü, üç çocuk da yetim kaldı. Babalarını, dedelerini, babaannelerini, amcalarını, yengelerini ve kuzenlerini kaybettiler. Allah’tan başka kimseleri kalmadı.”.

Yetimlerin İntikam Arzusu

Savaş bütün Gazzelileri olumsuz etkiledi. En çok da çocukları. Sokakta, evde, okulda... Gazzeli çocukların en çok sevdiği oyun “Direnişçi, İsrail Savaşı”. Uzmanlara göre, özellikle ebeveynlerini işgalci İsrail’in operasyonları sırasında kaybeden çocuklarda şiddet eğilimi ve intikam arzusu çok yaygın.

Gazze’de 1949 yılından beri faaliyet gösteren Emel Çocuk Yetiştirme Yurdu, yetim çocuklar konusunda köklü bir müessese. Yetiştirme Yurdu’nun psikolojik danışmanlarından Numan Kemal, yetim çocukların normalleşmesi için çaba harcadıklarını aktarıyor:

“Çocuklarda şiddet, düşmanlık ve nefret duygularının gelişmesini istemiyoruz. Onları yaşlarının gereği olan masumiyetlerine döndürmek bu hisleri değiştirmeye çalışıyoruz.”.

Gazzeli Yetimler Yardım Bekliyor

Türk Kızılayı Emel Yetiştirme Yurdu’nun çalışmalarına destek veriyor. Yatılı olarak yurtta kalan 109 çocuğun bir yıllık yemek, giyim ihtiyaçlarını Türk Kızılayı üstlendi. Yurdun ek bina inşaatını ve öğrencilerin odalarının tefrişini de gerçekleştirdi. İHH gibi Türkiyeli yardım kuruluşları da yetim çocukların ailelerine yardımlarda bulunuyor. Uluslararası yardım kuruluşlarının faaliyetleri eklendiğinde bile 22 bin yetimin yaralarının tam olarak sarıldığı söylenemez.

Emel Yetiştirme Yurdu Müdürü Eyad Arif, akrabalarının yanında yaşayan çocuklara da ulaşabilmek için yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Yaklaşık 6 bin yetim çocuğa ve yakınlarına psikolojik ve eğitsel destek vermeyi amaçlayan projenin uygulamaya konması için daha fazla maddî kaynak gerekiyor. Zira saha çalışmalarını gerçekleştirecek kalabalık bir uzman kadrosuna ihtiyaçları var:

“Bu projeler için yeni çalışanlara, psikoloji ve sosyoloji dallarında uzmanlaşmış kalifiye elemanlara ihtiyaç var. Yetim ailelerinin sorunlarını çözmek ve yetimlere kurslar vermek için bunlara ihtiyacımız var.”.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT