1. YAZARLAR

  2. Ahmet Varol

  3. Gazze Zaferi Konferansı
Ahmet Varol

Ahmet Varol

Yazarın Tüm Yazıları >

Gazze Zaferi Konferansı

A+A-

Siyonist işgal devleti büyük hesaplar ve gerçekleşmesine kesin gözüyle baktığı önemli hedefler için Gazze'ye saldırı düzenledi. Gerçekleri görmemekte direnen ve bütün sorumluluğu İslâmî direnişe yüklemeye çalışan birtakım kıt akıllılar anlamamakta ısrar etseler de işgalci Siyonist devletin saldırısı sanıldığı gibi sadece Filistin direnişinin füzelerine cevap niteliği taşımıyordu. Hesaplar ve hedefler büyük olduğu için hazırlıkları da çok önceden başlatmıştı.

İşgalci saldırgan devlet, hesaplarının tutması için hava kuvvetlerinin yarısını seferber etti. Savaş uçakları 22 günlük operasyon süresince 2500 sorti gerçekleştirdi. Bin ton ağırlığında füze ve bomba attı. Yirmi bin askerini karadan cepheye sürdü. Yedeklerinin önemli bir kısmını göreve çağırdı ve onları da takviye kuvvet olarak cephe gerisine yerleştirdi. Bütün bunlara rağmen başlangıçta belirlediği hedeflerin hiçbirini gerçekleştiremedi.

İşgal devleti hedeflerinin hiçbirini gerçekleştiremezken, Gazze'de işgale karşı kararlılıkla verilen mücadele bütün İslâm dünyasını ayağa kaldırdı. Müslümanlar tek bir ümmet olduklarını yeniden hatırladılar. Ümmetin vahdeti yolunda önemli adımlar atıldı.

Şimdi her tarafta Gazze'yle, burada işgalci Siyonistlerin amaçlarını gerçekleştirmelerini engelleyen kararlı mücadeleyle, kazanılan zaferle ilgili etkinlikler düzenleniyor. Çatışmaların devam ettiği günlerde düzenlenenlerin büyük çoğunluğu duygu ve Siyonist vahşete tepki ağırlıklıydı. Bunlar elbette gerekli ve önemlidir. Hepsini önemsiyor ve Gazze zaferinde paylarının olduğuna inanıyoruz. Savaş sıcaklığının devam ettiği günlerde ve şartlarda gerekli olan da oydu. Bu tür etkinliklerin kesintiye uğramaması ve duyarlılıkların canlı tutulması için bir şekilde sürdürülmesi gerekir. Ama bu arada gelinen durumun tahlili ve ileriye dönük olarak yapılması gerekenlerin tespiti için akademik boyutlu faaliyetlere de ihtiyaç var.

Yarından itibaren üç gün süreyle İstanbul'da "Gazze'de Zafer" başlığı altında bir uluslararası konferans düzenlenecek. Konferansı Düşmanlığa Karşı Uluslararası Kampanya (Global Anti-Aggression Compaign) adlı organizasyon düzenliyor. Başta Filistin direnişinin siyasi liderleri olmak üzere İslâm dünyasından birçok önemli şahsiyet katılacak. Düzenleneceği yer ise Holiday Inn Hotel.

Konferansın açılışı yarın (12 Şubat Perşembe) 15.30'da gerçekleştirilecek. İlk oturum da aynı gün 16.15'te başlayacak. Bu oturumda Gazze'de yaşananlar sonrasında meydana gelen değişiklikler ve yenilikler hakkındaki siyasi tespitler ele alınacak. Allah'ın izniyle bu oturumda önemli şahsiyetler konuşma yapacak. Yine aynı gün düzenlenecek ikinci oturumda ise ilim adamlarının gelişmeler karşısındaki rolü irdelenecek.

Oturumlar Cuma ve Cumartesi devam edecek. Biz bütün oturumların konuları hakkında burada ayrıntılı bilgi vermeye gerek görmüyoruz. Program, konferansın Web sitesinde mevcuttur. Adresi: http://palnusra.qawim.net.

Programın ikinci ve üçüncü günlerinde normal oturumların yanı sıra saldırı sonrası durumun değerlendirilmesi ve Filistin halkının varlık mücadelesine destek konusunda ayrıntıya dair muhtelif konularla ilgili fikir alışverişinde bulunulması için çalışma grupları oluşturulacak.

Konferansın bitiminden sonra da 14 Şubat Cumartesi gecesi yine aynı otelin salonunda halka açık bir gece düzenlenecek. Gecede Türkiye dışından gelen misafirler arasından ve Türkiye'den muhtelif şahsiyetlerin kısa süreli konuşmaları, şiir okumaları, marş konserleri ve sinevizyon gösterileri olacak.

İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlediği Filistin'le Dayanışma Gecesi'ne davet edilen Hamas Siyasi İlişkiler Sorumlusu Beşşar Mustafa yine aynı teşkilatın genel merkezinde sivil toplum kuruluşlarının ileri gelenleriyle yaptığı sohbette önemli noktalara temas etmişti. Orada Filistin direnişinin Gazze'de işgalcilere geçit vermediğini ama bugün işgalcilerin cephede alamadığını masa başında alabilmek için bütün imkânlarını seferber ettiklerini bu yüzden savaşın daha zor bir döneme girdiğini vurgulamıştı. Beşşar Mustafa, işgalcinin masa başı oyunlarının başarılı olamaması için, bugün rehavete kapılmamak, Filistin halkının hak mücadelesine sahip çıkmak gerektiğini dile getirmişti.

Filistin'de kararlılıkla verilen mücadele ümmetin yeniden silkinmesine ve dirilişine vesile olduğu gibi oranın özgürlüğüne kavuşması da ümmetin yeniden izzetine kavuşmasına vesile olacaktır. Bu yüzden Gazze zaferini önemsemek, devamının gelmesi, yeni adımlar atılması için sabırla yola devam etmek gerekir.

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT