Gazze Şimdi de Elektriksiz Kalacak

06.01.2016 02:32
Gazze Şimdi de Elektriksiz Kalacak
Gazze'deki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, santralde elektrik üretiminin bugün durabileceğini duyurdu.

Gazze Şeridi'nde faaliyette olan tek elektrik santralinin çalışması için gerekli akaryakıtın vergiden muaf tutulması kararının yenilenmediği için santralde elektrik üretiminin bugün durdurulabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Gazze'deki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada, "Filistin hükümeti, santralin çalışması için gerekli akaryakıtın vergiden muaf tutulması kararını dünkü toplantısında yenilemedi. Bu nedenle santralde elektrik üretimi bugün durabilir" ifadesine yer verildi.

Filistinli tüm taraflara santralin elektrik üretiminin durmasına engel olunması çağrısında bulunulan açıklamada, bu durumdan doğacak sorumluluğun Filistin hükümetine ait olduğu kaydedildi.

Akaryakıtın vergiden muafiyeti için aylık ya da haftalık kararlar alan Filistin hükümeti, aralık ayında da santralin çalışması için gerekli akaryakıtın ay sonuna kadar vergiden muaf tutulacağını açıklamıştı.

Gazze Elektrik Şirketi ve Hamas Hareketi, yıllardır akaryakıta uygulanan ve elektrik üretiminin azaltılmasına neden olan söz konusu verginin kaldırılmasını talep ediyordu.

Filistin hükümeti, Gazze'deki elektrik santraline satılan akaryakıttan alınan aylık verginin miktarını 8,7 milyon dolar olarak hesaplamıştı.

Yıllardır İsrail'in ablukası altındaki Gazze'nin ihtiyacı olan yaklaşık 400 megavat elektriğin sadece 212 megavatı karşılanabiliyor. İsrail tarafından 120, Mısır'dan 32 megavat elektrik sağlanırken akaryakıt sıkıntısı nedeniyle sık sık enerji üretimine ara veren Gazze'deki santralden yalnızca 60 megavat elektrik elde edilebiliyor.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim