Gazze Saldırılarında Yerinden Olan 75 Bin Kişinin Ev İhtiyacı Hâlen Devam Ediyor!

12.04.2016 07:46
Gazze Saldırılarında Yerinden Olan 75 Bin Kişinin Ev İhtiyacı Hâlen Devam Ediyor!
BM araştırması, işgalci İsrail'in Gazze saldırılarında yerinden olan 75 bin kişinin ev ihtiyacının giderilemediğini, barınacak yer bulabilenlerin yarısının evlerini kaybetme korkusu yaşadığını ortaya koydu.

Birleşmiş Milletler İnsanî İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından Gazze Şeridi'nde 16 binden fazla Filistinli aile ile görüşülerek yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre işgalci İsrail'in 2014'teki saldırılarında evleri kullanılamaz hâle gelen Filistinlilerden 75 bininin ev ihtiyacı devam ediyor. Kalabilecek bir yer bulabilenlerin yüzde 50'si ise evlerini her an kaybetme korkusu yaşıyor. Birçok aile güvenlik ve özel alandan yoksun bir şekilde çadırda, yıkık ev kalıntılarında veya dışarıda açık alanda barınıyor.

Araştırmaya göre Gazze'de yaşayan ailelerin yüzde 80'i geçen yıl hayatta kalabilmek için borç para alırken, nüfusun yüzde 40'ı gıda tüketimini kısmak zorunda kaldı. OCHA tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze'nin içinde bulunduğu bu durumun nedeni olarak, “İsrail'in 2008'den buyana düzenlediği üç saldırı ve devam eden abluka” gösterildi.

“Abulakanın Kaldırılması ve Acil Yardım Gerekiyor”

OCHA koordinatörlerinden Robert Piper, “16 binden fazla aile ile görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçları, Gazze'de yaşayanların çoğunun çaresiz durumda olduğunu açıkça ortaya koyuyor.” dedi. Piper, bu duruma bir son vermek için acil uluslararası yardıma ihtiyaç olduğunu belirterek, bunun için de sekiz yıldır devam eden İsrail ablukasının sona ermesi gerektiğini vurguladı.

AA

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim