1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gazze Protestosu Provakasyon Nedeniyle İptal Edildi
Gazze Protestosu Provakasyon Nedeniyle İptal Edildi

Gazze Protestosu Provakasyon Nedeniyle İptal Edildi

Diyarbakır’daki 72 kurumun çağrısıyla Şeyh Said meydanında yapılması düşünülen ABD protestosu provakasyon nedeniyle iptal edildi.

A+A-

Şeyh Said (Dağkapı) meydanında ABD’nin Adana konsolosluğunun Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait çadırdaki iftar sponsorluğunu protesto etmek için çağrı yapılmıştı. İftar için meydanda toplanan kurum taraftarları arasından bazı gruplar alınan karara rağmen çadıra saldırarak içindekilerle beraber dağıttı. Gerginlik polis müdahalesiyle sonlandırıldı.

Öte yandan saldırıyı doğru bulmayan ve provakasyon olarak nitelendiren Özgür-Der, Özgür Eğitim-Sen ve Islah-Der eylemden çekildiğini açıkladı. Özgür-Der yetkilileri, eylemi böyle tasarlamadıklarını ifade ederek duruma tepki gösterdiler.

Gerginliğin ardından kurumlar adına kısa bir açıklama yapan Memur-Sen Başkanı Yunus Memiş, İsrail’in Gazze’deki katliamlarına ABD’nin desteğini anımsatarak; bunu protesto etmek için buraya geldiklerini söyledi. Gruba sessiz bir şekilde dağılmalarını istedi.

Grubun dağılması sırasında, dağılanlarla çadır görevlileri arasında laf dalaşı sırasında yine gerginlik yaşandı. Olayların önüne geçmek için polis gaz bombası kullandı. Olayda 5 kişi yaralandı. Yaralılar arasında Sur belediyesinde görevli bir zabıta memurunun da bulunduğu ve durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Yaralılar hastaneye kaldırıldı. Gazdan basın mensupları da dahil çevredeki esnaf ve otobüs durağında araba bekleyen yolcular da olumsuz etkilendi.

Islahhaber

39761.jpg39762.jpg

HABERE YORUM KAT

55 Yorum