1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze Kuşatmasını Kırma Filosuna Tunuslu Parlamenter de Katılıyor
Gazze Kuşatmasını Kırma Filosuna Tunuslu Parlamenter de Katılıyor

Gazze Kuşatmasını Kırma Filosuna Tunuslu Parlamenter de Katılıyor

Tunuslu parlamenter, bu ay içinde yola çıkacak olan Gazze kuşatmasını kırma filosuna katılacağını duyurdu.

A+A-

Milletvekili avukat Latife el-Habbaşi Tunus Gazeteciler Sendikası’nda yaptığı basın toplantısında, Tunus halkı adına ve bir hukukçu olarak bu ay içinde yola çıkacak olan Gazze kuşatmasını kırma filosuna katılacağını belirtti.

Farklı ülkelerden birçok önemli kadın şahsiyetin katılacağı kuşatmayı kırma koalisyonunun bu ayın on dördünde yola çıkacağı belirtildi.

Uluslararası Kuşatmayı Kırma Komisyonu daha önce yaptığı açıklamada 20 ülkeden 30 etkin kadının iştirakiyle Emel ve Zeytune adlı iki geminin İspanya’nın Barselona şehrinden hareket edeceğini, Avrupa’daki iki limana uğradıktan sonra Gazze’ye doğru yola çıkacağını ifade etmişti.

Aynı zamanda hukukçu olan el-Habbaşi Tunus halkına seslenerek “Ülkenin sosyal ve ekonomik alanlarda yaşadığı zorluklar Tunuslular olarak bizleri Filistin halkını desteklemekten alıkoymamalı.” dedi.

Gazze’nin kuşatılmasının ardından 23 Ağustos 2008 yılında iki gemi kuşatmayı yararak Gazze’ye ulaşırken, yine Gazze için yola çıkan ve içinde Mavi Marmara gemisinin de olduğu filoya 31 Temmuz 2010 tarihinde korsanca saldıran İsrail işgal güçleri 9 Türkiye vatandaşını şehid etmiş ve filoyu işgal rejiminin kontrolündeki Aşdod Limanı’na çekmişti.

Kaynak: FİEM

HABERE YORUM KAT

1 Yorum