“Gazze İşgali Fetih ve Mısır’la Hazırlandı”

29.11.2010 21:58
“Gazze İşgali Fetih ve Mısır’la Hazırlandı”
WikiLeaks belgeleri bir kez daha Amerika idaresini zor duruma sokarken onun yarattığı bombardımanın kıvılcımları Gazze gibi dünyanın birçok yerine de sıçrayarak onunla birlikte müttefiklerinin de kirli ilişkilerini ortaya koydu.

 

Dün gece geç saatlerde yayınlanan belgelerden bazıları Siyonist işgal rejiminin Gazze'ye yönelik vahşi saldırısından önce dönemin Savaş Bakanı Ehud Barak'ın Gazze'ye saldırıyı Fetih ve Mısırlı yetkililerle görüştüğünü gösteriyor.

WikiLeaks'ın dün gece yayınladığı belgelerin Gazze savaşında işgal rejiminin hem Fetih hem de Mısır ile koordineli çalıştığını göstermesi, savaşta Fetih yönetimiyle Mısır rejiminin aktif rol aldıklarını göstermesi açısından önemlidir.

Konuyla ilgili belge, Siyonist Savaş Bakanı Ehud Barak'ın Amerika kongre üyelerinden bir heyetle yaptığı görüşmeden bahsediyor. Görüşmede Ehud Barak, işgal hükümetinin Gazze'ye karşı başlattığı Dökülmüş Kurşun operasyonundan önce hem Fetih'le hem de Mısır'la istişare ettiğini söylüyor.

Savaştan sonra yayınlanan bazı belgeler de savaşın sadece işgal rejimi tarafından başlatılmadığını, savaşta Fetih, Mısır, Ürdün gibi ülkelerin yanında Avrupa ve Amerika'nın da katıldığını göstermişti. Savaş esnasında Mısır rejimiyle Fetih yönetiminin işgal rejiminden Gazze'de Hamas'ı bitirmeden savaşı bitirmemesini istedikleri de belgelenmişti.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim