1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze İçin Duyarlılık Çağrısı
Gazze İçin Duyarlılık Çağrısı

Gazze İçin Duyarlılık Çağrısı

“Herkesi, tüm organizasyonları olan bitene karşı ses çıkarmaya ve kamuoyları yoluyla devletleri etkileyerek İsrail aparteid rejimiyle her türlü bağı koparmaya çağırıyoruz.”

11 Nisan 2011 Pazartesi 12:45A+A-

Filistinli öğrenci ve akademisyenlerin Gazze'de yaşananlara ilişkin dünyayı duyarlılığa çağırdıkları aşağıdaki bildirisini İnternational Solidarity Movement (Uluslararası Dayanışma Hareketi) sitesinden Haksöz-Haber için Yasin Şafak çevirdi:

Kuşatma Altında Gazze, İşgal Altındaki Topraklar

Gazze halkına yönelik katliamların son perdesi perşembeden beridir sürüyor: İçlerinde bir anne ile kızının, 4 çocuğun ve bir yaşlının olduğu 16 insan.

Son 5 gündür Gazze şehri Apaçi helikopterlerince F 16 ve E 15 uçaklarınca bombalanıyor. Korkunç katliamlar İsrail savaş bakanı Ehud Barak'ın Gazze'ye yönelik saldırı açıklamalarından bir gün sonra başlamıştı.

Parça parça aralıklarla yürüyen soykırıma bugüne dek 600 kurban gitti. Olanları olabilecek en ağır ifadelerle protesto ediyoruz, herkesi, tüm sivil toplum organizasyonlarını olan bitene karşı ses çıkarmaya ve kamuoyları yoluyla devletleri etkileyerek İsrail aparteid rejimiyle her türlü bağı koparmaya çağırıyoruz.

Gazze 2006 Haziranından beridir İsrail'in şiddet ve zorbalık politikaları altında yaşıyor. Uluslararası sistemin sessizliğini ve çifte standardını da aynı şekilde protesto ediyoruz. BM İsrail'e karşı tek bir yaptırım kararı dahi almamıştır. BM bu yaptıklarıyla sınıfta kalmıştır. Bu yüzden çağrımız uluslararası sisteme değil de her bir ulusun sivil toplumunadır. Geçen hafta Kahire'deki İsrail elçiliği önünde toplanan binlerce Mısırlının söylediği gibi Arap devrimlerine bizim de çağrımız: İsrail ile bağlarını koparmadan olmaz.

Daha kaç çocuğun ve kadının cesedi uluslararası toplumu harekete geçirecek? Arap devletleri harekete geçmek için daha neyi bekliyor? BM'ye ve onun Güvenlik Konseyine Filistinlilerin de insan olduğunu nasıl hatırlatmak lazım?

Tek Demokratik Devlet Hareketi

İsrail'i Akademik Boykot İçin Filistinli Öğrenciler

Üniversite Hocaları Filistin

Kültür ve Bilgi İçin Kudüs Bankası Teşkilatı

Çeviren: Yasin Şafak

HABERE YORUM KAT