1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Gaziantep Katliamının Faili Belirlendi"
Gaziantep Katliamının Faili Belirlendi

"Gaziantep Katliamının Faili Belirlendi"

Gaziantep Valisi Ata: Saldırıyı yapan “Firaz” kod isimli Murat Filiz, PKK Amanos grubundan.

A+A-

Gaziantep Valisi Erdal Ata, bayramda kenti kana bulayan bombalı saldırıyı “Firaz” kod adlı PKK’lı Murat Filiz’in gerçekleştirdiğinin tesbit edildiğini açıkladı. Örgütün Amanos grubunda yer alan Filiz’in olayda 50 kg C-4 patlayıcı kullandığını belirten Ata, araca bombanın Diyarbakır kırsalından yüklendiğini, yeni gözaltılarla Emniyet’te sorgulananların sayısının 13’e yükseldiğini söyledi.

Vali Ata, valilik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Yeşilova Mahallesi Korutürk Caddesi Şehitkamil İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde 20 ağustosta 34 JNU 86 numaralı plaka takılı, şase numarasından 54 UE 926 plakalı olduğu tesbit edilen siyah otomobille bombalı saldırı gerçekleştirildiğini anımsattı. Söz konusu otomobilin 11 Nisan 2012’de Sakarya’dan çalındığını vurgulayan Ata, “Diyarbakır ili kırsalından patlayıcı madde yüklendiği değerlendirilen bahse konucu aracın, Şanlıurfa ili Siverek İlçesi’nden çekici araca yüklenerek 20 Ağustos 2012 tarihinde ilimize getirildiği olay yerine indirildikten 4 dakika sonrda patlatmanın meydana geldiği tesbit edilmiştir’’ diye konuştu.

2006’da Antep’e gelmiş

Patlamada dokuz kişinin hayatını kaybettiğini, 10’u ağır toplam 68 kişinin yaralandığını, beş polis otosu ile dört sivil araçta, Şehitkamil İlçe Emniyet Müdürlüğü binasında, çevrede bulunan kamu binaları ve sivil vatandaşlara ait işyeri ve evlerde maddi hasar meydana geldiğini belirten Ata, şöyle konuştu: “Yapılan çalışmalarda olayda kullanılan 63 EN 961 plakalı çekici sürücüsü M.Ç. ile şirket sahipleri olan M.Y. ve V.Y ile oto tamircisi olan K.S isimli şahıs Şanlıurfa ili Siverek İlçesi’nde 21 Ağustos günü yakalanarak ilimize getirilmiştir. Şahısların alınan beyanlarından ve yapılan araştırmalardan aracı Siverek’ten çekici şoförü M.Ç’nin marifetiyle eylemi gerçekleştiren ‘Firaz’ kod adlı Murat Filiz’in ilimize kadar getirdikleri belirlenmiştir. Arşivlerimizde bulunan PKK-KCK terör örgütü mensuplarına ait fotoğraf albümünde yapılan teşhiste, 2006 yılında Demokratik Toplum Partisi gençlik çalışanı olarak ilimizde ve daha sonra sözde Amanoslar bölgesi Osmaniye grubu içerisinde faaliyet gösteren ‘Firaz’ kod adlı Murat Filiz isimli örgüt mensubunun ilimizdeki patlama olayını gerçekleştiren şahıs olduğu teşhis edilmiştir.’’

Bu arada Diyarbakır Valiliği, Gaziantep’te meydana gelen patlamayla ilgili olarak dört kişinin Diyarbakır’da gözaltına alındığını bildirdi. Valilik’ten yapılan açıklamaya göre gözaltına alınan kişilerin ev ve üzerlerinde yapılan aramalarda cep telefonları, sim kartları, hafıza kartları, hard disk, DVD ve CD’ler, flash bellek, örgütsel doküman ele geçirildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca söz konusu kişinin Gaziantep Emniyet Müdürlüğü görevlilerine teslim edildiği kaydedildi.

Çekici tutuklandı

Öte yandan patlamaya ilişkin gözaltına alınan çekici aracının sürücüsü M.Ç, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanırken, M.Y, V.Y, M.A ve K.S serbest bırakıldı.

Güneydoğu’da kayıp araç alarmı

Diyarbakır, Şanlıurfa, Hakkâri, Şırnak ve Batman’dan son üç gün içinde çalınan yedi araç polisi alarma geçirdi. Emniyet, bu araçların görülmesi halinde müdahale edilmeden terörle mücadele ekiplerine haber verilmesini istedi. Çalınan üç kamyon, bir kamyonet ve üç otomobil konusunda güvenlik güçleri teyakkuza geçirildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi’nden yapılan çağrılarda, güvenlik güçlerinin özellikle bu araçlara karşı duyarlı olmaları istendi. Plakaları da verilen bu araçların görülmesi halinde müdahale edilmeden takip edilerek terörle mücadele ekiplerine haber verilmesi talimatı da verildi.

TARAF

HABERE YORUM KAT