1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Gazeteciler Cemiyeti, TSK Karşısında Dile Geldi
Gazeteciler Cemiyeti, TSK Karşısında Dile Geldi

Gazeteciler Cemiyeti, TSK Karşısında Dile Geldi

Genelkurmay Başkanlığı’nın “siyasete müdahale” ve “muhtıra” niteliğindeki açıklamaları karşısında suskun kalan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), askerin “demokrasiye bağlıyız” yazısına tepki gösterdi.

A+A-

28 Şubat’ta 27 Nisan bildirisinde sessizliğini koruyan TGC, Genelkurmay’ın “basın ve ifade özgürlüğünün istismar edilerek, TSK’nın tahrik edilmeye çalışıldığı”açıklamasını eleştirerek “şık” olmadığını belirtti. Askerin basın açıklamasının Bekir Coşkun ve Umur Talu’ya yönelik olduğu iddia edilince dile gelen TGC Yönetim Kurulu şu açıklamayı yaptı: “Genelkurmay Başkanlığı’nın başta meslektaşlarımız Bekir Coşkun ile Umur Talu olmak üzere yaptığı açıklamaların, bunun yanı sıra da Talu’nun Başkanlığın internet sitesine erişiminin engellenmesinin ‘ifade özgürlüğü’ kavramı ile bağdaşmadığı ve şık olmadığı görüşündeyiz.

Genelkurmay’a AİHMkararları hatırlatıldı

Bu tip tutumlar, toplumun haber alma ve bilgiye ulaşma hakkını engelleyen bir yaklaşımı içermektedir. Unutulmamalıdır ki, çağdaş demokrasilerde, başta siyasiler olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlar basın özgürlüğünü en geniş anlamda yorumlamalı ve uygulamalılar. İç hukukumuzun da bir parçası olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konudaki kararları örnek alınmalıdır. Bilindiği gibi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ifade özgürlüğü kavramının sadece olumlu karşılanan veya zararsız olan bilgi ve düşünceleri değil, çoğulculuğun hoşgörünün ve açık fikirliliğin parçası olan rencide, şoke ve rahatsız eden bilgi ve fikirleri de kapsadığını; koruma altına aldığını kesin karara bağlamıştır. Genelkurmay Başkanlığı’nın yaklaşımını sürdürmemesini bekliyoruz.”

Haber: SEDA ÇAKMAK / STAR 

HABERE YORUM KAT