1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Gannuşi: İkinci Devrim Söylemi Mesnetsiz!
Gannuşi: İkinci Devrim Söylemi Mesnetsiz!

Gannuşi: İkinci Devrim Söylemi Mesnetsiz!

Raşid el-Gannuşi Tunus’ta yeniden devrim olması gerektiğini söyleyenlerin kendilerini diktatörlükle suçlamalarının temelsiz olduğunu vurguluyor.

A+A-

Haksöz-Haber

Tunus’ta iktidardaki en-Nahda’nın lideri Raşid Gannuşi, Şükrü Bileyd’in öldürülmesi üzerine İslamcılara yöneltilen suçlamalara cevap vermeyi sürdürüyor. 

Cezayir’in el-Haber kanalına verdiği demeçte bu tür suikastlerin tarihsel devrimlerde olağan hadiselerden olduğunu söyleyen Gannuşi, suikastten ötürü Nahda’nın suçlanmasına  “birinin üzerinde oturduğu zemini bombayla havaya uçurması mantıklı mıdır?” sorusuyla karşılık verdi.

Nahda’nın halkın tercihiyle işbaşına geldiğini belirten Gannuşi kaosun ortaya çıkmasının ülkenin yararına olmadığı gibi Nahda’nın da arzulayacağı bir şey olamayacağını hatırlattı.

Bazılarının ikinci bir devrim yapılmasını savunduğunu ifade eden Gannuşi bunun saçma olduğunu, çünkü ne kendilerinin Zeynel Abidin bin Ali yönetimini temsil ettiğini, ne de öldürülen muhalif lider Bileyd’in Muhammed Buazizi olmadığını söyledi ve bu tür suçlama ve iddiaların komik ve mesnetsiz olduğunu vurguladı.

Bir başka röportajda ise Gannuşi protestoların yoğunlaşması ve şiddetin başkenti kuşatması durumunda dahi ordunun herhangi bir müdahalesinin söz konusu olmayacağını belirtti. Ordunun “profesyonel ve işlevsel bir kurum olduğunu ve kaosa müdahalesinin de ancak yetkili otoriteler tarafından görevlendirilmesi durumunda mümkün olabileceğini hatırlattı.

Karısı ve ailesi, Beliyd’in yaşarken şiddetle eleştirdiği Nahda hükümetini, suikastten sorumlu tutuyorlar.  

Gannuşi ayrıca 1982’de Cezayir’de olduğu gibi bir dizi suikastin arka arkaya yaşanacağına dair iddialara ihtimal vermediğini belirterek Cezayir ve Tunus arasında çok fark bulunduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum