1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MALİ

  4. Fransızlar Mali’de Kara Harekâtı Başlattı
Fransızlar Mali’de Kara Harekâtı Başlattı

Fransızlar Mali’de Kara Harekâtı Başlattı

Mali'deki güvenlik yetkilileri Diabaly kentinde Fransız askerlerinin İslamcı gruplarla çatışmaya girdiğini belirtiyor.

A+A-

Diabaly kenti Pazartesi günü İslamcı grupların denetimine girmişti; Mali'nin kuzeyinde İspanya büyüklüğündeki bir alan da keza başkentteki yönetime muhalif silahlı güçlerin elinde bulunuyor.

Fransa hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının Mali'deki saldırıları altıncı gününe girerken Fransa Cumhurbaşkanı Fronçois Hollande "müdahale etmeselerdi çok geç kalınmış olacağını" söyledi.

Operasyona ilişkin değerlendirmeler yapılırken kimi sözcüler başkentin İslamcı grupların eline geçebileceği değerlendirmeleri yapmıştı.

ABD, Almanya, İngiltere ve İtalya’dan Destek

Fransız yetkililer, aralarında Almanya ve ABD'nin de bulunduğu ülkelerden destek aldıklarını söylemişti. İngiltere bölgede iki nakliye uçağı gönderdi. Son olarak İtalya da, lojistik destek vermeye hazır olduğunu ama karada çatışmaya girmeyeceğini duyurdu.

mali-islamci-gruplar.jpg

Hava Bombardımanı İslamcıları Durduramadı!

Fransız askerlerinin çatışmaya girdiği haberi, askerlerin konvoy halinde başkent Bamako dışına çıktığı haberini izliyor.

BBC’de yer alan habere göre 30 araçlık askeri konvoy, dün İslami grupların ele geçirdiği Diabaly kasabasına doğru harekete geçmişti. Fransız askerlerine destek olmak için Mali'ye gönderilen ilk Afrika birliklerinin ise ülkeye yarın ulaşması bekleniyor.

Fransız savaş uçakları kasabanın ele geçirilmesinden bu yana direnişçilerin mevzilerini bombalıyor.

El Kaide ile bağlantılı Tevhid ve Cihad Hareketi, Fransa'nın "Mali'ye müdahale etmenin bedelini ödeyeceği" tehdidini savurmuştu.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum