1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. GENEL

  4. Fransız Yazar Stephane Hessel Öldü
Fransız Yazar Stephane Hessel Öldü

Fransız Yazar Stephane Hessel Öldü

Fransız direniş hareketinin yazarlarından olan, ve 2010 yılında kaleme aldığı "Öfkelenin"le dünya çapında protestoların fitilini ateşleyen Stephane Hessel hayata gözlerini yumdu.

A+A-

Fransız direniş hareketinin yazarlarından olan, ve 2010 yılında kaleme aldığı "Öfkelenin"le (Indignez-vous) dünya çapında protestoların fitilini ateşleyen Stephane Hessel, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Fransız AFP haber ajansına konuşan eşi Christiane Hessel-Chabry, Hessel'in gece saatlerinde hayatını kaybettiğini söyledi.

Almanya doğumlu Hessel, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa'daki eylemlerinden dolayı Naziler tarafından toplama kampına hapsedilmişti.

Öfkelenin'de Hessel, modern dünyanın getirdiği haksızlıklara karşı yeni bir "direniş hareketinin" geliştirilmesi gerektiğini söylüyordu.

"Buradaki zamanımı bir iki mesaj göndermeye harcıyorum."

Stephane Hessel, 2011 yılında ölüm hakkında konuşurken

Hessel, zenginlik ve fakirlik arasında açılan uçuruma, Fransa'nın yasadışı göçmenlere karşı tavrına ve çevreye verilen zarara çok öfkeli olduğunu dile getirmekteydi.

İspanyol basını, ülkedeki Indignados (Öfkeliler) protestosunun Hessel'in manifestosundan esinlendiğini öne sürüyordu.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sağ kurtulduktan sonra Hessel Birlemiş Milletler'de Fransız bir diplomat olarak çalışmış; İnsan Hakları Bildirgesi'nin hazırlanmasında görev almıştı.

İsrail'in politikalarını şiddetle eleştiren Hessel, Fransa'da da yasadışı göçmenlerin ve mazlum halkların haklarını savunmaktaydı.

2011 yılında RTL televizyon kanalına konuşan Hessel, ölüm konusundaki düşüncelerini şöyle açıklamıştı: "Ölümü tatmayı iple çekiyorum. Ölümün tadına varılmalı. Ben de kendiminkinin tadına varacağım. Ama bu sırada, daha o vakit gelmediğinden, buradaki zamanımı bir iki mesaj göndermeye harcıyorum."

BBC

 

HABERE YORUM KAT