1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransız TV Kanalına Siber Saldırı
Fransız TV Kanalına Siber Saldırı

Fransız TV Kanalına Siber Saldırı

IŞİD'din Fransa'nın "TV5 Monde" kanalına siber saldırı düzenlediği iddia edildi.

A+A-

Fransa'nın yurt dışına da yayın yapan "TV5 Monde" kanalının IŞİD adına hareket ettiğini belirten kişilerin siber saldırısına uğradığı öne sürüldü.

Gece yarısı saldırıya uğradığı belirtilen kanal, sabah saatlerine kadar yayınlarına ara vermek zorunda kaldığı ve kanalın yayın programında halen zaman zaman aksamalar yaşandığı ifade edildi.

Kanalın saldırıya uğrayan internet sitesinde ise saldırıyı üstlendiği iddia edilen IŞİD'in propaganda ve taleplerinin yer aldığı ve kanalın sosyal paylaşım hesaplarının da çökertildiği belirtildi.

Başbakan Manuel Valls, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, saldırıyı, "haber alma ve verme özgürlüğü açısından kabul edilemez" olarak niteledi.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Kültür Bakanı Fleur Pellerin ve Dışişleri Bakanı Laurent Fabius televizyon binasının merkezine giderek yöneticilerden bilgi aldılar.

Cazeneuve basın mensuplarına yaptığı açıklamada, siber saldırı ile ilgili soruşturmanın başlatıldığını belirterek, saldırının sorumlularının bulunması için seferber olduklarını söyledi.

Kültür Bakanı Fleur Pellerin ise konu ile ilgili olarak medya yöneticileri ile görüşme yapacağını duyurdu.
Fransız basını, daha önce hiçbir medya kuruluşunun bu tür bir siber saldırıya hedef olmadığını bildirdi.

TV5 Monde kanalı, yurt dışında yaklaşık 200 ülkede izlenebiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT