1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransız Askerlere Tecavüz Suçlaması
Fransız Askerlere Tecavüz Suçlaması

Fransız Askerlere Tecavüz Suçlaması

İngiliz Guardian gazetesi, Birleşmiş Milletler iç raporundan bazı kısımları yayımladı. Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki 14 Fransa askerinin çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti.

A+A-

İngiliz Guardian gazetesi, Birleşmiş Milletler iç raporundan bazı kısımları yayımladı. Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki 14 Fransa askerinin çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu iddia etti. İddiaya göre askerler yemek ve para karşılığında çocuklara tecavüz etti.

Fransa Savunma Bakanlığı, 2014 Temmuzunda iddialardan haberdar olduklarını açıkladı. Paris’teki savcıların hemen soruşturma açtığı belirtildi. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de evlerinden kaçmak zorunda olan insanların kaldığı bir kampta 10 çocuğun istismar edildiği iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletler de 2014 sonbaharında Bangui’de konuyla ilgili soruşturma açtıklarını belirtti. Bir çalışanlarının raporu henüz tamamlanmadan sızdırdığı da açıklandı.

Reuters haber ajansına konuşan bir kaynak, rapora göre 2013 Aralığı ve 2014 Haziranı arasında 14 askerin çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu söyledi.

AFP haber ajansına konuşan bir başka kaynak da askerlerden çok azının kimliğinin teşhis edildiğini belirtti. İddiaların yaşları 9 ile 13 arasında değişen 6 çocuktan geldiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT