Fransa'ya 'Müslümanları Taciz Etmeyi Durdur' Çağrısı

04.02.2016 12:23
Fransa'ya 'Müslümanları Taciz Etmeyi Durdur' Çağrısı
İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü, Fransa'da olağanüstü hal önlemleri altında, Müslümanlara yönelik kötü niyetli ve ayrımcı baskınların durdurulması çağrısı yaptı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen saldırılar sonrası Fransa genelinde ilan edilen ve halen geçerli olan olağanüstü hal önlemleri altında, Müslümanlara yönelik kötü niyetli ve ayrımcı baskınların durdurulması çağrısı yaptı.

HRW ve Af Örgütü'nün sitelerinde yayımlanan raporlarda, Fransız polisinin çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere Müslümanları hedef alan baskınlarda orantısız güç kullanıldığı belirtildi.

Kuruluşlar raporlarında, Fransız polisinin, Müslümanların evlerine, işletmelerine ve camilere yaptığı baskınlarda Kur'an-ı Kerim'leri yere fırlattığına ve çocukları korkuttuğuna dikkati çekti.

Müslümanların işlerini ve gelirlerini kaybetmelerine yol açan kısıtlamaların yanı sıra polisin şiddet içerikli tutumunun insan hakları ihlallerine neden olduğu vurgulandı.

350 - 400 kişi ev hapsinde

Her iki örgüt de düzenlenen en az 3 bin 200 baskından sadece çok az bir kısmının sonuç verdiğini kaydetti.

HRW'nin Batı Avrupa bölgesi araştırmacısı Izza Leghtas, 350-400 kişinin ev hapsinde tutulduğunu ancak Paris savcılığı terörle mücadele biriminin, terörle ilgili yalnızca beş soruşturma açtığını söyledi.

Leghtas açıklamasında, "Fransa, kamu güvenliğini sağlamak ve ilerideki saldırıları engellemek zorunda ancak polis yetkisini taciz edici, ayrımcı ve haksız bir şekilde kullanıyor" ifadelerine yer verdi.

Fransız polisinin yetkisiz arama ve ev hapislerine derhal son vermesi çağrısında bulunan Leghtas, "Büyüyen İslamofobi bağlamında Fransız hükümeti, Müslümanlarla temas kurmalı ve onlara, dinlerinden ve etnik yapılarından dolayı zan altında olmadıklarına dair güvence vermelidir" dedi.

Af Örgütü'nün 60 kişi ile yaptığı görüşme de polisin aşırı güç kullandığı ve herhangi bir açıklama olmadan sert önlemler aldığını ortaya koydu.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim