Fransa'dan Rusya'ya Esed Uyarısı

20.02.2016 06:47
Fransa'dan Rusya'ya Esed Uyarısı
Delattre, Beşşar Esed'e koşulsuz destek vermenin, çok tehlikeli bir çıkmaz sokak olduğunu Rusya'nın anlaması gerektiğini söyledi.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya'nın çağrısıyla gerçekleşen Suriye toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede askerî hareketliliğin arttığını ve riskin çok üst düzeye çıktığını belirtti.

Bu askerî hareketliliğin artmasının, Esed rejimi ile müttefiklerinin şiddetli saldırılarının sonucu olduğunu vurgulayan Delattre, “Rusya, Esed'e koşulsuz destek vermenin çok tehlikeli bir çıkmaz sokak olduğunu anlamalı.” dedi.

Bu koşullar altında müzakerelere tekrar dönülmesini sağlayacak ortamın oluşturulması ve tüm bölgeyi saracak bir çatışmanın önlenmesinin aciliyetine işaret eden Delattre, “Daha önce varılan anlaşma doğrultusunda çatışmaların durdurulması kararı hemen uygulanmalı ve tüm bölgelere engelsiz insanî yardım ulaşımı temin edilmeli.” diye konuştu.

Delattre, gazetecilerin Rusya'nın üyelere dağıttığı BM Güvenlik Konseyi karar tasarısının geleceğinin olup olmadığını sormaları üzerine de “Kısa cevabım: Hayır.” dedi.

Fransa'nın BMGK’da karar tasarılarını veto etme yetkisi olduğu için Rusya'nın hazırladığı karar tasarısının kabûl edilme ihtimali bulunmuyor.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim